Keď sa povie Hochschwab, drvivej väčšine slovenských turistov sa vybaví… Nič. Drvivá menšina si možno spomenie na fotogenické jazierko Grüner See. A samotný masív Hochschwabu si určite vybaví toto meme, so želaním, aby jeho do očí bijúce vápencové steny ostali aj naďalej skryté pred záujmom davov turistov.

3-dňové potulky Hochschwabom 1

Masív Hochschwabu sa nachádza v Štajersku a tvorí najmä rozsiahla vápencová plošina so stenami vysokými cez 300 metrov. Ak máte radi horolezectvo a Dolomity sa vám zdajú ďaleko, pod Hochschwabom si určite prídete na svoje. Pohorie je od Bratislavy vzdialené len 200 kilometrov, čo z neho robí atraktívnu alternatívu k našim Tatrám.

Deň 1: Bodenbauer – Sonnschienhütte

Sumár dňa: 20,42 km | 5:07 hod. | 1440 m

Za východiskový bod nášho 3-dňového putovania sme zvolili usadlosť Bodenbauer. Je to penzión s reštauráciou na úpätí hôr s bezplatným (áno, čítate dobre) parkoviskom. Alternatívne môžete vyrážať aj od Grüner See, tu je však platené parkovisko a navyše sa vám celý trek o pár kilometrov predĺži.

Čo ale musím povedať hneď na začiatku, toto pohorie nemá vodu! Rátajte s tým, najmä ak sa na trek vyberiete v strede leta. Vodu odporúčam dopĺňať pri každej príležitosti, teda na chatách, keďže nad úrovňou lesa na vodu už nenatrafíte. Nám sa na úvodnom 600-metrovom stúpaní na Häusalm Hütte míňala nebezpečne rýchlo.

Od Häusalm Hütte je to už prechádzka po krásnych alpských lúkach plných pasúcich sa kráv a oviec. Po pár sto metroch miniete Sackwiesenalm a objaví sa pred vami nádherné horské pleso Sackwiesensee. Aj napriek tomu, že jazero sa nachádza vo výške 1400 m.n.m., voda je prekvapivo teplá. Asi vám napadla otázka, či je kúpanie v jazere dovolené. Odpoveď je áno, je, avšak za predpokladu, že vám nebude prekážať podivné blato na dne jazera, ktoré smrdí po železe a síre a tiež ostré kamene. Ak prekonáte tieto nástrahy, jazero sa vám odmení epickou kúpačkou s výhľadmi na okolité vápencové vrchy.

Horská chata Sonnschienhütte je od jazera vzdialená už len 30 minút chôdze. Ak sa vám bude denná porcia kilometrov máliť, odporúčam večerný výstup na Ebenstein (2123 m.n.m.), odkiaľ je krásny panoramatický výhľad na okolité hory.

Sonnschienhütte

V čase našej návštevy finishovala rekonštrukcia tejto idylickej chatičky situovanej na ešte idylickejšej alpskej lúke. Na chate nie je možné využiť sprchu z dôvodu nedostatku vody. Ceny sú trochu vyššie ako na iných chatách (večera 21 eur, pivo 6 eur, polievka 7 eur). Ja som trochu bojoval aj s krátkou posteľou, tak ak máte 185+ cm, budete mať podobný problém aj vy.

Cena za noc: od 15 eur
WEB: Alpenverein Sonnschienhütte

3-dňové potulky Hochschwabom 9
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 2: Sonnschienhütte – Voisthaler Hütte

Sumár dňa: 17,79 km | 5:08 hod. | 1036 m

Úvodné kilometre druhého dňa sme už poznali zo včera – popri jazeru sa potrebujete vrátiť na Häusalm Hütte. Táto súkromná chata stojí za návštevu. Deň (a kávu) vám urobí pozitívne naladený majiteľ chaty. Odporúčam si to pozitívne naladenie podržať čo najdlhšie. Čaká nás totiž 4-hodinové stúpanie na Hochschwab, najvyšší vrch rovnomenného pohoria.

Úvod stúpania je ako z rozprávky. Každých 100 metrov sa mení scenéria. Les zachvíľu ustúpi a cesta sa bude kľukatiť pomedzi kosodrevinu. Po pár kilometroch sa prostredie opäť zmení, na alpských lúkach vás budú vítať svište aj bohaté stáda kozorožcov, vyššie kamzíkov a horských kôz. Na niektorých miestach, najmä v početných jamách a rôznych závrtoch, natrafíte aj v neskorom lete na množstvo snehu, akúsi prírodnú klimatizáciu, ktorá na tomto nekonečnom stúpaní padne vhod.

Na vrchole Hochschwabu (2277 m.n.m.) sme sa nezdržali dlho. Vidina vychladeného piva na neďalekom Schiestlhause bola silnejšia. Táto ani nie 20-ročná stavba možno nevyhrá súťaž o najkrajšiu alpskú chatu, ale vedzte, že sa jedná o technický skvost svetového významu. Ide o najvyššie položený pasívny dom na svete, ktorý nepotrebuje zdroj vody ani elektriny, všetko si vyrobí sám. Tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, filtre na dažďovú vodu so zásobníkom s objemom 34 m3, to je len krátky výpočet technických vychytávok, ktoré tu boli použité.

Našim cieľom je však iná chata – o 500 metrov nižšie položená Voisthaler Hütte. Ide o úplne novú chatu, ktorá počas covidových rokov prešla totálnou prestavbou. Čakajú vás tu parádne výhľady, pohodlné postele, úžasná gastronómia a najmä skvelý kolektív, ktorý sa o chatu aj jej návštevníkov stará s láskou.

Voisthaler Hütte

Pôvodná chata stála na tomto mieste od roku 1898. Tá dnešná bola dostavaná v roku 2020, takže ešte vonia novotou. Sprchu ani tu nečakajte, ale na čo sa môžete tešiť, to sú skvelé jedlá za férové ceny (12-16 eur) a tú pravú horskú atmosféru a pokoj.

Cena za noc: od 25 eur
WEB: Alpenverein Voisthaler Hütte

3-dňové potulky Hochschwabom 21
3-dňové potulky Hochschwabom 22
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 3: Voisthaler Hütte – Bodenbauer

Sumár dňa: 10,66 km | 2:38 hod. | 304 m

Na tretí deň nás čakalo len 10 kilometrov, navyše 7 z nich dolu kopcom, takže z postelí sme sa príliš neponáhľali. Prechádzku však nečakajte. Klesanie je relatívne strmé a na vápencovom štrku treba byť fakt opatrný. Tretí deň treku ponúka úplne iné výhľady, ako v predošlé dni, veď posúďte sami. Ale taký už Hochschwab je – každú chvíľu iný, ale vždy krásny.

3-dňové potulky Hochschwabom 30
3/5 - (2 votes)