8.4
  skóre

Plusy

  • zázemie na kúpalisku
  • bezproblémová registrácia pretekárov
  • dlhé a tiahle stúpania
  • úschovňa bicyklov

Mínusy

  • nedoriešený príjazd do cieľa
  • veľa asfaltu
  • štart strednej trasy len v jednej vlne
Trasa
8.1
Značenie
8.6
Jedlo
8.2
Tombola
6.5
Servis v cieli
9.7
Sprievodný program
8.9

Zhodnotenie

Tretí ročník MTB maratónu v Rajeckých Tepliciach preveril morál účastníkov na dvoch nekonečne dlhých stúpaniach a na rozhorúčenej lúke. Niektorí bikeri kritizovali práve vysoké percento asfaltu a absenciu singletrackov. Do budúcna by sa mohli organizátori popasovať s príjazdom do cieľa, napríklad vytvorením koridoru v šírke jedného jazdného pruhu.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Konečne (opäť) v raji

Lúky a lesy nad Rajeckými Teplicami som si zamiloval počas štúdia na VŠ v Žiline. Len kúsok odtiaľto sa konával Fatranský MTB maratón, lokálne preteky Medvedí okruh, ale aj prvá MTB 24 hodinovka v roku 2010. Asi aj kvôli nostalgii som si pobyt v Rajeckých Tepliciach predĺžil na tri dni, počas ktorých som tu najazdil vyše 300 kilometrov. Poďme sa pozrieť, aký bol MTB maratón Rajecké Teplice 2019.

Rajecká dolina
Výhľady do Rajeckej doliny vyrážajú dych

Tretí ročník MTB maratónu v Rajeckých Tepliciach

Tím okolo Ľuba Dupkalu začal v roku 2016 organizovať MTB maratón v Rajeckých Tepliciach. Po vzore „ich vlastného“ Fatranského MTB maratónu spred pár rokov som nič iné ako špičkový maratón ani neočakával.

MTB maratón Rajecké Teplice - horský bicykel Cube

Zázemie na kúpalisku Laura ale predčilo všetky moje vysoké očakávania – cieľ bol totiž len 5 metrov od plaveckého bazénu! Moje najväčšie trápenie sa teda koncentrovalo okolo myšlienky, kde zoženiem plavky.

Na štart sme s Tomim prišli neskoro, takže nám ostali zadné rady. Síce som osobne nemal vysoké ambície, ale v prvom stúpaní po lúke sa šlo aj na moje pomery príliš pomaly. Postupne som sa predieral dopredu a aj napriek horúčavám a včerajším 65 kilometrom v nohách sa mi šlo veľmi dobre.

Nekonečných 12 kilometrov do kopca

Prvý kopec nemal konca, ale bavilo ma to – vyše 12-kilometrové stúpanie pri Bratislave ani v Cerovej vrchovine nemáme. Pred vrcholom som dobehol Mariána z Topoľčianok – to je ten na červenom Spešli, o ktorom som sa zmienil aj v reporte zo Svätojurského maratónu. V zjazde mi zas ušiel, klasika.

Na 20. kilometri, hneď po prvej občerstvovačke, sa začalo druhé stúpanie. Dotankovaný ionťákom som si konečne našiel seberovnú partiu – striedali sme sa s dvoma „severanmi“ z CK Energia Svit a Cyklomax Poprad a ešte s jedným dievčaťom s rozkošným… vrkočom predsa.

Malá Fatra - výstup na hrebeň
MTB maratón Rajecké Teplice a jeho nekonečné stúpania v Malej FatreMTB maratón Rajecké Teplice

Hore som už bol úplne dopletený. Tieto miesta som až tak pobehané nemal, tak ma dosť prekvapilo, keď nás to vypľulo v Kuneráde. To najhoršie sme teda mali za sebou a ja som sa už v duchu tešil na posledný úsek trate – traverz popod les a následné lúky nad Stránskym.

Rúbaniská aké ani v Lučenci nemáme

Trasa nás viedla naprieč vyklčovanými pásmi lesa. Bol to dosť smutný pohľad, navyše nepríjemným makadamom vysypané lesné cesty dávajú tušiť, že ťažba ani zďaleka neskončila. Po tom štrku som navyše nevedel poriadne jazdiť. Stratil som na ňom ešte viac pozícií ako na prvom zjazde.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Po trase 24-hodinovky

Keďže som vedel, čo ma v závere čaká, natankoval som aj na poslednej občerstvovačke. Normálne by som to nerobil, no horúce lúky vedia byť zradné. V roku 2010 som tu míňal jeden bidon na každom jednom 10-kilometrovom okruhu 24-hodinovky. Teraz boli podmienky rovnaké. Aj napriek pekelnému teplu som si to tu nostalgicky užíval.

Takmer na konci posledného stúpania ma obiehal vysmädnutý Marián Šimon z dlhej trate. Podelil som sa s ním s poslednými kvapkami ionťáku a o pár minút som už prichádzal do cieľa štvrtého závodu seriálu ŠKODA Bike Open Tour na kúpalisku Laura. Paradoxne najnebezpečnejšia bola cieľová rovinka – najväčšia skrumáž áut, chodcov a cyklistov sa tvorila práve na posledných 100-200 metroch, podobne ako v Levoči. Toto by určite mohli organizátori trochu domyslieť.

Celkovo však MTB maratón v mojich obľúbených Rajeckých Tepliciach hodnotím na výbornú. Skvelé zázemie, pekná trať a počasie na jednotku. A keby som si nezabudol pribaliť plavky, bolo by to úplne dokonalé.

MTB maratón Rajecké Teplice – výsledky jazdcov z FTC CC Fiľakovo

Trasa: 80 km / 2300 m

Pozícia
(v kategórii/celkovo)
Meno jazdcaČas Strata na víťaza
14./18.ŠIMON Marian3:54:54.2+0:47:28.2

Trasa: 50 km / 1390 m

Pozícia
(v kategórii/celkovo)
Meno jazdcaČas Strata na víťaza
32./67.MATÚŠKA Marek2:31:48.2+0:30:50.9
73./156.ÁDÁM Tomáš2:49:45.2+0:48:47.9
82./177.CIBUĽA Marek2:55:18.2+0:54:20.9
71./230.BÁLINT Gabriel3:10:48.9+1:09:51.6

Kompletné výsledky MTB maratónu Rajecké Teplice 2019

5/5 - (3 votes)