Neviem ako vás, ale mňa balenie na dovolenku strašne nebaví. Pri ceste na Island je však voľba správneho funkčného oblečenia veľmi dôležitá, a preto si dajte na balení oblečenia naozaj záležať. Aké oblečenie na Island si nezabudnúť zbaliť?

Island mimo hlavnej sezóny

My sme cestovali na Island v máji. Samozrejme, lowcostovo, čo znamená, že oblečenie mohlo v mojom 10-kilovom batohu zaberať maximálne jednu tretinu miesta a váhy. Zvyšok bol vyhradený pre fototechniku a proteínové tyčinky.

Len pre úplnosť pridávam najvýhodnejšie letenky na Island v „predsezóne“, t.j. v apríli a v máji. Cenovo to vychádza nejako takto:

Treba si uvedomiť, že počasie na Islande je naozaj premenlivé a islandských 10 stupňov nie je rovnakých ako slovenských 10 stupňov. V priebehu dňa párkrát zmoknete, budete sa brodiť snehom a na vlastnej koži pocítite, aký krutý môže byť severní vítr. Netreba zabúdať ani na dlhé presuny autom.

Všetky tieto okolnosti je potrebné zohľadniť pri výbere oblečenia, ktoré musí byť ľahké, funkčné a pohodlné.

Čo si obliecť na Island 1

Turistické topánky z Decathlonu

QUECHUA WATERPROOF MH500 – 55,99 €

Dlho som sa rozhodoval, či pôjdem na Island vo vysokých turistických topánkach, alebo zvolím topánky po členky. Väčšina blogov odporúča práve vysoké topánky, ale keďže naše turistické vychádzky mali trvať maximálne 3-4 hodiny, vybral som si nakoniec nižšie topánky. A urobil som dobre.

Topánky som pred cestou nestihol rozchodiť, ale mal som šťastie – perfektne mi sedeli na nohe. Mal som ich na nohách od rána do večera skoro dva týždne vkuse a naozaj oceňujem ich priedušnosť a pohodlnosť nosenia. Nepremokavosť som taktiež niekoľkokrát otestoval a až kým som neskončil vo vode po kolená v jaskyni Grjótagjá, mal som nohy v suchu a teple.

Čo si obliecť na Island 2

Topánky ma podržali na mokrých skalách aj na ľadovci a okrem Islandu som ich otestoval aj na Saharskej púšti či v zamrznutých lesoch v Karpatoch. Dovolím si povedať, že boli na hranici svojich možností, no aj po roku nosenia a po stovkách kilometrov sú v pozoruhodne dobrom stave. Za tých 50 eur to bola výborná kúpa.

Turistická bunda Zajo Gasherbrum Neo Jkt - nepremokavá

Pánska nepremokavá bunda Zajo

ZAJO Gasherbrum Neo Jkt – 99,99 €

Ďalším dôležitým kusom oblečenia je bunda, ideálne nepremokavá a neprefúkavá. Keďže mám rád všestrannosť, vybral som si pred cestou na Island celoročnú bundu od slovenskej značky Zajo. Vodný stĺpec 15.000 mm a priaznivá cena v porovnaní s konkurenciou urobila zo Zaja jasnú voľbu.

Po topánkach bola aj bunda rana do čierneho. Zatiaľ čo moji spolucestovatelia v jednom kuse šaškovali s pršiplášťami, ja som si akurát tak nasadil alebo zložil kapucňu. Zažili sme niekoľko silných lejakov, dokonca som stál pod vodopádom, ale bunda vydržala. A pred nasadnutím do auta som z nej akurát tak striasol kvapky vody.

Oblečenie na Island - pšiplášte
Pršiplášte na Islande nepotrebujete. Stačí vám kvalitná nepremokavá bunda

Bundu neprefúkalo ani v tom najväčšom vetri, ktorý sme zažili na ľadovci Vatnajökull na juhovýchode Islandu. Pri správnom vrstvení vás táto membránová bunda, ktorá váži len 615 gramov, zaručene nesklame a bude základom pre to správne oblečenie na Island. Navyše nebudete musieť zo sebou vláčiť nepraktické pršiplášte, vďaka ktorým potom moji spolucestujúci dostali prezývku Tri mátohy.

Turistické nohavice Zajo Tactic - oblečenie na Island

Turistické nohavice Zajo Tactic

ZAJO Tactic Neo Pants – 79,90 €

Aj pri nohaviciach som vsadil na slovenskú značku Zajo. Ako som spomínal vyššie, oblečenie na Island musí byť hlavne pohodlné, keďže denne presedíte niekoľko hodín v aute. Turistické nohavice Zajo Tactic také sú. Ja som si ich zamiloval na prvé vyskúšanie.

Výhodou turistických nohavíc Tactic je, že veľmi rýchlo schnú, a to aj pri nízkych teplotách. Keď som sa nedobrovoľne vykúpal v Games of Thrones jaskyni Grjótagjá, čakala nás ešte prechádzka na sopku Hverfjall. Nebolo príjemné šľapať hore v mokrých nohaviciach, no na silnom vetre mi vyschli do 15 minút.

Grjótagjá - jaskyňa na Islande
Pár sekúnd po odfotení tejto fotky som sa vo vodách jaskyne Grjótagjá neplánovane vykúpal

Počas roadtripu som nohavice niekoľkokrát pral a vždy som mal istotu, že ich oblečiem suché. Aj keď sa mi cena zdala trochu vysoká, funkčnosťou si tieto nohavice svoju vyššiu cenovku obhájili.

Oblečenie na Island - fleecová mikina Erima, bunda

Fleecová mikina Erima

ERIMA Fleece Sweat Jacket – 35,00 €

Staršia fleecová mikina mi robí spoločnosť na cestách už niekoľko rokov. Je pohodlná, relatívne teplá a nie veľmi hrubá, takže sa dobre vrství. V tomto prípade som nemal nad čím rozmýšľať, letenku na Island mala istú.

Vatnajökull Iceland
Pri ľadovci Vatnajökull nebolo najteplejšie. Zoberte si naozaj kvalitné a teplé oblečenie na Island.
Termoprádlo Newline - oblečenie na Island

Termo prádlo Newline

NEWLINE Bike Bodywear – 63,60 €

Cyklistické funkčné termo prádlo značky Newline som si kúpil pred možno 10 rokmi a dnes už garantovane dosluhuje. Viem, že nie je úplne ideálne na cestovanie a turistiku, ale svojimi rozmermi a váhou je geniálne pre lowcost cestovateľa.

Od tohto prádla presne viem čo čakať. Pri teplotách od 0 do 10 stupňov pekne drží teplo a z prednej strany celkom slušne odoláva vetru. Niekedy odolávalo aj vode, ale membrána je po tých rokoch už len minulosťou.

 
Jarné upratovanie s drogériou z Rakúska - myAustria.sk
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

 

Ďalšou výhodou je, že prádlo veľmi rýchlo schne. Po príchode na hostel som termoprádlo vypral, a kým sme pripravili a zjedli večeru, prádlo som mal suché. Okrem spodnej vrstvy mi teda poslúžilo aj ako pyžamo. 2 v 1.

Turistické ponožky ZAJO Mountain Socks Midweight Neo, oblečenie na Island

Turistické ponožky od Zaja

ZAJO Mountain Socks Midweight Neo – 5,90 €

Ponožky od Zaja sa mi zdali zbytočne hrubé (a ťažké), ale som rád, že som si ich nakoniec zobral. Spodná časť je spevnená a tým pádom sú ponožky naozaj pohodlné aj po dlhšej túre v náročnom teréne.

AJ napriek tomu, že sú hrubšie, sa vám v nich noha určite nebude potiť – funkčný materiál Coolmax s bavlnou sa o to postarajú. Možno v lete by už boli aj na Island zbytočne hrubé, ale takto na jar boli akurát.

Island v máji
Pripravte sa na to, že ešte aj v máji nájdete na Islande sneh

Aké oblečenie na Island si ešte pribaliť?

plavky
Bol by hriech ísť na Island a neokúpať sa v niektorom zo stoviek hotpotov. Okúpať by ste sa mohli prakticky aj bez plaviek, ale garantujem vám, že aj keď budete mať pocit, že ste na celom ostrove sami, práve pri hotpotoch na nejaké tie skupinky Čechov narazíte.

papuče
Ja som si papuče zabudol, čo som dosť ľutoval. V hosteloch sa totiž vyzúva hneď pri vchode, takže bolo dosť nepohodlné prechádzať sa po studených chodbách naboso.

čiapku a rukavice
Keď sme prilietali na Island, husto snežilo. Čo na tom, že bol máj. Silný vietor, ktorý vám bude robiť spoločnosť na celom roadtripe, celkom výrazne znižuje pocitovú teplotu. Čiapku, rukavice, alebo aspoň šatku určite oceníte.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Je niečo, na čo som zabudol? Aké oblečenie na Island ste si brali vy? Podeľte sa o vaše tipy v komentároch.

4.5/5 - (8 votes)