Výhodou Slovenska je, že na relatívne malom území máte nespočetné množstvo turisticky zaujímavých miest. Výhodou Rajeckej doliny je, že táto koncentrácia krásnych miest je tu ešte… ešte… ešte vyššia! A aj preto je okolie Rajeckých Teplíc ideálnou lokalitou na (minimálne) predĺžený MTB víkend.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 1: Púchov – Rajecké Teplice

Sumár dňa: 65 km | 4:25 hod. | 1280 m

trasa MTB Púchov - Nosická priehrada - Súľov - Lietavský hrad - Rajecké Teplice

Do Rajeckých Teplíc môžete prísť od Žiliny alebo od Prievidze, teda za predpokladu, že sem idete autom. Vyznávači bikepackingu majú možností viac. Hen za kopcom sú influencermi ospevované Súľovské skaly a pred nimi malebná Manínska tiesňava. Ak to spojíme s Nosickou priehradou, vyskladáme si pestrú 65 km trasu z Púchova, kam sa pohodlne dostanete rýchlikmi, či už z Košíc alebo z Bratislavy.

Zatiaľ čo cesta z Púchova cez Manínsku tiesňavu a ďalej do Súľova je viac-menej jasná, zo Súľova do Rajeckých Teplíc si môžete zvoliť množstvo krásnych ciest. Ešte z čias môjho vysokoškolského štúdia v Žiline ich mám prechodené všetky a nech si zvolíte ktorúkoľvek z nich, neurobíte zle. Osobne by som odporúčal prechod cez kalváriu nad Lietavskou Závadkou smerom na Lietavský hrad, alebo o niečo južnejšie cez sedlo Patúch.  

Odporúčam nájsť si ubytovanie v Rajeckých Tepliciach – jednak je tu najviac možností ubytovania, a to od súkromných Airbnb apartmánov až po kúpeľné rezorty, ale toto mestečko ponúka všetko, po čom vaše srdce piští. Krásne parky na prechádzky, množstvo reštaurácií, kúpalisko a pre nás je to najmä ideálna východisková lokalita pre cyklovýlety po okolí.

ZÍSKAJTE 50 € Booking - logo, 10 % discount, lowcost cestovanie Založte si účet na Airbnb cez tento odkaz a získate 50 € kredit na prvú rezerváciu!

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 2: Po trase Rajeckého MTB maratónu

Sumár dňa: 50 km | 3:30 hod. | 1470 m

MTB krásy Rajeckej doliny za 4 dni 4

Rád sa na svojich cyklopotulkách inšpirujem rôznymi MTB maratónmi. Jednak preto, že tieto trasy sú poväčšine celé zjazdné, ale hlavne preto, že organizátori takýchto pretekov si dávajú záležať na výbere tých najkrajších tratí v okolí.

Nebolo tomu inak ani v roku 2019, kedy som sa zúčastnil Rajeckého MTB maratónu. Trasa obsahuje všetko, čo má každý bajker rád – pekné a dlhé stúpania s nádhernými výhľadmi do dolín, zábavné singláče, rýchle zjazdy po lúkach a nechýbajú ani brody na osvieženie.

Deň 3: Navštívte malebné Čičmany

Sumár dňa: 61 km | 3:20 hod. | 500 m

trasa Rajecké Teplice - Čičmany
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Tretí deň sa považuje za oddychový a nebude tomu inak ani v raji, teda v Rajeckej doline. Cieľom dnešného výletu budú Čičmany, sympatická dedinka v Strážovských vrchoch známa svojimi ornamentami vyzdobenými domami.

Medzi Rajeckými Teplicami a Čičmanmi nájdete ale oveľa viac zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Príkladom môže byť Zbyňovský budzogáň, alebo drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. V Rajeckej Lesnej sa môžete pokochať aj umelým gejzírom a navštíviť sa oplatí aj mestečko Rajec, kde sa nachádza aj známe kúpalisko.

Deň 4: Kráľovská etapa Malou a Veľkou Fatrou

Sumár dňa: 130 km | 7:45 hod. | 2450 m

MTB malá fatra veľká fatra
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk
MTB krásy Rajeckej doliny za 4 dni 10
Na hrebeni Malej Fatry nad Kuneradom

Každý správny výlet treba niečím zaklincovať. Tento môžeme zaklincovať prechodom Malej Fatry. A môžeme k tomu pridať rovno aj Veľkú Fatru, nech je zábava… Pomyselnou čerešničkou dňa a celého výletu bude tiahle stúpanie z Turčianskych Teplíc na Krížnu. Toto stúpanie je dlhé takmer 30 kilometrov pri prevýšení takmer 1100 metrov. A na doplnenie pripomínam, že už jedno stúpanie v nohách budete mať – z Kuneradu na hrebeň Malej Fatry.

1000 Miles Adventure - Krížna, Veľká Fatra
Cestou na Krížnu vo Veľkej Fatre

Výhodou Rajeckej doliny je, že nech sa vyberiete akýmkoľvek smerom, vždy prídete do mesta odkiaľ sa pohodlne dostanete vlakmi kam len budete chcieť – či už sa vyberiete na sever do Žiliny, na juh do Prievidze, alebo sa vrátite na západ smerom na Považskú Bystricu. Alebo sa inšpirujete mojou trasou do Zvolena.

A ako sa vám páči(la) Rajecká dolina? Pochváľte sa dole v komentároch.

4.2/5 - (5 votes)