Aplikácia Strava patrí medzi najobľúbenejšie appky na trackovanie športových výkonov. Dnes ju celosvetovo používa už viac ako 50 miliónov užívateľov, predovšetkým cyklistov a bežcov. Ja sám používam Stravu viac ako 6 rokov a aj keď som jej veľký zástanca, ako dátový analytik mi v nej predsa len niečo chýba – možnosť segmentovania a filtrovania výjazdov. A častokrát aj elementárna vec, ktorou je vyhľadávanie konkrétneho výjazdu. Preto som sa rozhodol pripraviť si tento interaktívny dashboard.
Ako STRAVA report funguje?
Report som sa snažil vytvoriť tak, aby jeho používanie bolo intuitívne, a to aj pre ľudí, ktorí s Google Data Studiom nikdy nepracovali. Ku konkrétnej informácii by ste sa mali dostať maximálne štyrmi krokmi. Poďme sa na to pozrieť bližšie.
1. Výber metriky, ktorú chceme sledovať
Ústredným prvkom celého reportu je tabuľka výjazdov, kde si po aplikácii akéhokoľvek filtra viete pozrieť, ktoré výjazdy sú v danom momente analyzované. V reporte sledujem 6 rôznych metrík, pričom je možné medzi nimi ľahko prepínať cez tlačidlá pod tabuľkou. Výjazdy sú v tabuľke usporiadané zostupne, napríklad od najdlhšieho výjazdu, alebo od výjazdu s najvyššou priemernou rýchlosťou a pod. Sledovanými metrikami sú:
- vzdialenosť (v kilometroch)
- stúpanie (v metroch)
- čas jazdy (v hodinách)
- spálená energia (v kilojouloch)
- rýchlosť (v kilometroch za hodinu)
- počet kudos
2. Filtrovanie výjazdov
Po výbere metriky zobrazí report informácie o všetkých výjazdoch za celé obdobie. V mojom prípade je to vyše 300 výjazdov za posledných 6 rokov. Pravdepodobne však budeme chcieť analyzovať kratšie obdobia a na to slúžia jednotlivé filtre:
- Časové filtre (rok, ročné obdobie, mesiac, deň)
- Filter na typ aktivity
Modelový príklad: ak vám bude žena vyčítať niečo ako: „Minulé leto si všetky víkendy strávil na bajku s kamošmi!“, tak jednoducho zvolíte nasledovné filtre: Year = 2019, Season = summer, Day = saturday, sunday, Type = ride. Report vám okamžite vyhodí, že pre toto sledované obdobie bolo zaznamenaných 15 jázd, pričom na bajku ste sedeli len 39 hodín. Čo vám pri hádke so ženou asi bude prd platné, ale pre potreby tohto modelového príkladu to bohate postačuje.
3. Analýza výjazdov
A tu sa dostávame k samej podstate, prečo bol tento report vytvorený. V troch samostatných sekciách nájdete informácie o o vašom výkone pre sledované obdobie či typ tréningu.
Sekcia 1: graf
V grafe sú porovnávané vždy dve metriky, pri ktorých dáva zmysel sledovať vývoj v čase. Môže to byť napríklad prejdená vzdialenosť v jednotlivých mesiacoch vs. najdlhší výjazd v danom mesiaci. Po prejdení myšou sa vám zobrazia bližšie údaje. Graf je možné použiť aj ako filter – kliknite na jeden z mesiacov a zvyšok reportu zobrazí údaje len pre jazdy v tomto mesiaci.
Sekcia 2: prehľady
V druhej sekcii nájdete súhrnné údaje pre všetky výjazdy vyhovujúce aktuálnemu filtru. Sú tu údaje o celkovej prejdenej vzdialenosti, nastúpaných metroch, ďalej čistý čas jázd, údaj o spálenej energii, priemerná a maximálna dosiahnutá rýchlosť, najvyššia (a najnižšia) dosiahnutá nadmorská výška, ale aj počty kudosov a komentárov na Strave.
Sekcia3: fancy info
Toto je len taká haluz pre zaujímavosť. Report vám vie povedať, koľkokrát ste virtuálne vystúpali na Mount Everest, akí ste pomalí v porovnaní s víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom, alebo koľko častí Priateľov ste si mohli pozrieť namiesto sedenia na bajku 🙂
4. čas a miesto
Niekedy sa stane, že výjazdy pomenujete tak, že ani vy neviete, čo je to za výjazd. Väčší extrém je, keď ich nepomenujete vôbec. Aby ste sa ani v takých prípadoch v reporte nestratili, pridal som do neho interaktívny kalendár a mapu, ktoré by vám mohli pomôcť s bližšou identifikáciou vašich výjazdov. Veľkosti guličiek znázorňuju hodnotu sledovanej metriky. Ak sledujeme výjazdy podľa prejdenej vzdialenosti, veľké guličky budú znamenať najdlhšie výjazdy. Easy.
5. analýza jednotlivých výjazdov
Ak si chceme pozrieť údaje o jednom konkrétnom výjazde, stačí kliknúť na niečo, čo ho reprezentuje. To niečo môže byť gulička v kalendári alebo v mape, prípadne riadok v tabuľke. Vždy, keď budete mať v tabuľke zvýraznený len jeden záznam, report bude vracať údaje len k danému výjazdu. Nestačí vám takýto prehľad? Tak kliknete na ikonku lupy ? v tabuľke výjazdov a dostanete sa priamo na daný výjazd na Strave.
Ako vy analyzujete svoje výjazdy?
Používate Stravu len v mobile? Alebo používate niektoré pokročilé prehľady, ktoré Strava ponúka vo svojej desktopovej verzii, napr. Training Log, Flybys, alebo heatmapy? Alebo máte vytvorený nejaký vlastný systém cez Strava API? Dajte mi o tom vedieť dole v komentároch.
Budem vďačný aj za akúkoľvek spätnú väzbu k tomuto reportu.
V tomto reporte boli použité grafické prvy z Flaticon, Pixabay a PNGtree.