Aj keď sa to nezdá, Bratislava ponúka množstvo pekných miest, kde môžete vyventilovať hlavu z ruchu veľko malomesta. Čo však v tom prípade, ak sa vám Malé Karpaty či Devínska Kobyla zunujú? Odpoveďou sú rakúske Alpy.
V tomto článku nájdete 7 tipov na jednodňové výlety v Dolnom Rakúsku a Štajersku, v dosahu do 250 km od Bratislavy, resp. do troch hodín jazdy autom. Na výber sú rodinné lokality vhodné na výlety s deťmi, ale aj náročné turistické trasy v exponovanom teréne. Je len na vás, čo si vyberiete.
1. Hohe Wand
Ak ste nikdy na Hohe Wand neboli, garantujem vám, že vám ten pohľad na impozantnú vápencovú stenu vyrazí dych, a to nemusíte byť ani priaznivcom športového lezenia. Oblasť je hojne navštevovaná najmä počas víkendov, keďže z Viedne je sem doslova na skok a ďaleko to nemajú ani Bratislavčania, či obyvatelia maďarského pohraničia.
A čo sa dá na Hohe Wand robiť? Jedným slovom všetko. Na svoje si prídu turisti, rodiny s deťmi, ferratisti, lezci, paraglaidisti, cyklisti… A ak sa vám nechce robiť nič, len si vychutnávať Weizenbier a výhľad na rakúsky vidiek 150 metrov pod vami, príležitostí tu budete mať taktiež neúrekom, keďže na chaty tu zakopnete doslova na každom rohu.
Najväčšou atrakciou na Hohe Wand je určite Skywalk – vyhliadková plošina týčiaca sa nad údolím. Ak sem pôjdete s deťmi, tie budú mať určite najväčšiu radosť z fariem, kde môžu kŕmiť alpaky, prasiatka, kozy, ale aj srny a jelene. Detských ihrísk je tu tiež požehnane, ale sme v Rakúsku, tak to je samozrejmosť.
2. Schneeberg
Schneeberg je najbližšou dvojtisícovkou z Bratislavy (a najvýchodnejšou dvojtisícovkou celých Álp) a pri dobrej viditeľnosti ho môžete vidieť z rozhľadne na Devínskej Kobyle. Ak by ste však Schneeberg hľadali na mape, budete ho tam hľadať márne. Schneeberg totiž tvoria dva vrcholy – Kaiserstein (2061 m.n.m.) a Klosterwappen (2076 m.n.n.).
Východiskovým bodom výstupu, alebo výletu na Schneeberg je mestečko Puchberg am Schneeberg, kam sa z Bratislavy dostanete za necelé dve hodiny. Ak sa rozhodnete pre peší výstup, rátajte s naozaj veľkým prevýšením až 1500 m, čo je viac ako pri výstupoch na niektoré štíty vo Vysokých Tatrách! Druhou možnosťou je využiť zubačku Salamander, ktorá vás za 40 eur vyvezie až do nadmorskej výšky 1800 m.n.m.. V tomto prípade zvládnete záverečných 276 výškových metrov aj s malými deťmi.
Keďže sa nachádzame blízko Viedne, treba rátať s náporom výletníkov najmä počas víkendov. Lístky na zubačku si preto rezervujte s predstihom. Za najkrajšie obdobie pre výstup na Schneeberg považujem neskorú jar s rozkvitnutým údolím a snehovou pokrývkou na vrchole. Treba však rátať s tým, že mimo sezóny je vyššie položená chata Fischerhütte zatvorená. Nás v apríli zachránila chata Damböckhaus, kde sa o naše prázdne žalúdky a dobrú náladu postarala milá pani chatárka z Považskej Bystrice.
3. Grüner See & Hochschwab
Jazero Grüner See je skutočným prírodným skvostom. Jeho jedinečnosť spočíva v premenlivej výške hladiny – tá sa z 1-2 metrov v zime zvýši v júni, po roztopení snehu na svahoch pohoria Hochschwab, až na 10-12 metrov. Krištáľovo čistá voda vtedy zaplaví lavičky na brehu jazera, ale aj turistické chodníky, či mostíky. Aj keď je tu potápanie od roku 2016 z dôvodu ochrany prírody zakázané, môžete si vychutnať tento jedinečný podvodný svet aspoň vo videách na YouTube. Každopádne jazero Grüner See môžete obdivovať v akomkoľvek ročnom období.
Grüner See však nie je jediným jazerom v tejto oblasti. Na náhornej plošine o niekoľko sto výškových metrov vyššie nájdete jazero Sackwiesensee, ktoré je v horúcich letných dňoch ideálnym miestom na schladenie. Ak uprednostňujete schladenie sa pivom či radlerom, môžete tak urobiť na jednej z troch horských chát, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú.
Pohorie Hochschwab má čo ponúknuť aj v prípade ak sem prídete na viac dní. O tom však viac v samostatnom článku.
4. Viedeň (Stadtwanderweg 6)
Viedeň zrejme nie je častým turistickým cieľom slovenských turistov, avšak pekné trasy nájdete aj tu. Koncept mestských turistických trás je tu naozaj dobre premyslený (a hlavne kvalitne zrealizovaný). Vo Viedni a okolí nájdete 14 takýchto trás, ktoré vás prevedú miestnymi lesmi, mestskými parkami a lesoparkami, ale prejsť sa môžete aj lužnými oblasťami pri Dunaji. My sme si vybrali Stadtwanderweg 6 na západnom okraji Viedne.
Stadtwanderweg 6 je okružná trasa so začiatkom v mestskej časti Rodaum, kam sa viete dopraviť električkou č. 60. Trasa je dlhá len 13 kilometrov, ale je prekvapivo pestrá. Prevedie vás cez borovicové lesy a kopec Zugberg na chatu Wiener Hütte a potom cez lúky a Maurer Wald opäť do Rodaum.
5. Raxalpy
Najťažšou trasou z tohto zoznamu je jednoznačne výstup od Weichtalhaus na vrch Jakobskogel v Raxalpách. Ak máte strach z výšok, odporúčam zvoliť radšej inú cestu výstupu, tu ide o naozaj exponovaný a strmý terén čiastočne zabezpečený rebríkmi. Aj keď sú Raxalpy hojne navštevované, väčšina návštevníkov sa vyvezie lanovkou, prípadne využije niektorú z turistických trás na východných svahoch. Tu veľa turistov nestretnete, ale stretnete o to viac ferratistov.
Na výstup zvoľte radšej vysokú pevnú obuv – prísť k vytknutému členku tu vôbec nie je zložité. Nezabudnite ani na poistenie do hôr, my sme na spiatočnej ceste jeden zásah horských vodcov a záchranárskeho vrtuľníka videli. Každopádne Raxy sa vám tu odvďačia jedinečnými výhľadmi a po 1500 výškových metroch vám aj obed na Ottohaus bude oveľa lepšie chutiť.
6. Windberg
Vrchol Windberg je so svojími 1903 metrami najvyšším vrcholom pohoria Schneealpe. Východiskovým bodom je v tomto prípade Altenberg an der Rax, kam sa z Bratislavy dostanete autom približne za dve hodiny. Výstup začína lesnou cestou, ale už po pár sto metroch sa dostanete na strmý lesný chodník, ktorý vám bude pomaly dávkovať výhľady do údolia. Nad úrovňou lesa sa charakter úplne zmení a vy sa dostanete na alpskú lúku na náhornej plošine. Od Schneealpenhaus na Windberg je to oproti predošlému strmáku už len prechádzka ružovou záhradou, teda zelenou lúkou.
Okrem Schneealpenhaus je tu ešte jedna chata, Michlbauerhütte. Obe chaty ponúkajú typické rakúske špeciality a, samozrejme, aj možnosť nocľahu. Ale keďže tento článok je o jednodňových výletoch, vás čaká ešte tisíc výškových metrov smerom dolu. Na zostup môžete zvoliť druhý turistický chodník čiastočne vedúci po horskej ceste a trasu tak zokruhovať.
7. Hochstadl
Dalo by sa povedať, že 1919 metrov vysoký Hochstadl v Ybbstalských Alpách je v porovnaní s predošlými cieľmi tak trochu v ústraní. A bodaj by nie. Predsa je to už relatívne ďaleko, cesta z Bratislavy sem trvá takmer 3 hodiny. Ak však chcete zažiť božský pokoj na alpských lúkach, kde vám budú robiť spoločnosť len voľne pasúce sa kravy, ste na správnej adrese.
Výstup na Hochstadl nie je nijak náročný. Tiahle stúpanie cez pasienky, les a alpské lúky je však relatívne dlhé. Kým sa dostanete na záverečný skalnatý úsek, budete mať v nohách takmer 10 kilometrov. Hochstadl sa vám odvďačí krásnym panoramatickým výhľadom, napríklad aj na vyššie spomenutý Hochschwab.
Kam chodíte na jednodňové výlety z Bratislavy vy? Podeľte sa o vaše tipy dole v komentároch, rád si nechám poradiť.