Múdre knihy o marketingu hovoria, že skôr, než začnete písať blog, je nutné si zadefinovať persónu. Persóna je fiktívny reprezentant cieľovej skupiny, pre ktorú píšete. Persóna pre tento článok by mohla vyzerať napríklad takto:

Persóna

persóna

Ilustračné foto z Freepik

  • vek: 30-40 rokov
  • býva v panelákovom byte v Petržalke alebo v Ružinove
  • pracuje pre medzinárodný korporát ako napr. Dell, IBM, Swiss Re alebo ESET
  • volič pravice, pojem „bratislavská kaviareň“ ho/ju nemôže uraziť
  • rád športuje, na športovaní má najradšej čapované pivko na Bielom kríži alebo vo Vyze
  • bezplatné parkovanie na chodníkoch považuje za ľudské právo
  • kávičku si dá najradšej v Starbuckse
  • muž: jazdí po petržalskej hrádzi na karbónovom Specialized osadený top komponentami, v drese Bora hansgrohe
  • žena: rada sa opaľuje na Draždiaku hore bez, fotí si nohy na Instagram s hashtagom #slovakgirl a #pozriakasomsexi a do vody ide až keď dostane 38 lajkov
  • najnovší iPhone musí byť aj keby na daň z nehnuteľnosti nebolo
  • viac ako deti by chceli vychovávať psov
  • nerozumie slovám ako sú pandémia, karanténa, núdzový stav, obmedzenie pohybu a zákaz vychádzania
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Športovanie počas korony a núdzového stavu

Na obdobie Veľkej noci nám v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda vyhlásila obmedzenie pohybu. Keďže našej Persóne toto slovné spojenie nič nehovorí, prinášam krátku definíciu:

Obmedzenie pohybu

Zákaz akéhokoľvek pohybu na verejných priestranstvách, okrem výnimiek, ktorými sú: nákup potravín a liekov, cesta k lekárovi, pobyt v prírode. Porušenie nariadenia sa trestá finančnou pokutou vo výške 1000 až 1659 EUR.

Človek nemusí mať doktorát z biomedicíny, aby situáciu s COVID-19 vyhodnotil v útrobách svojho mozočku s jediným možným východiskom – pracovať z domu, nosiť rúško, dodržiavať hygienu a nestretávať sa s ľuďmi, s ktorými nezdieľa spoločnú domácnosť. Easy!

Naša Persóna si však aktuálnu situáciu vyhodnotila po svojom – rozhodla sa chytať bronz (a koronavírus) na Draždiaku či Petržalskej hrádzi.

Obmedzenie pohybu veľká noc covid-19 - Draždiak, TVNOVINY
Obmedzenie pohybu veľká noc covid-19 - petržalská hrádza, TOPKY

Pritom je tak ľahké byť sám v Bartislave! Behať či korčuľovať sa na opustenej hrádzi, mať pre seba celé jazero, alebo si užívať upravené singláče v Karpatoch bez jediného cyklistu široko-ďaleko. Asi si klepete na čelo, že či mi tak trochu ne…(viete čo), tak vedzte, že ak sa v týchto davoch vyskytujete aj vy, tento pocit je vzájomný. Ale aby som vás len nehejtoval, aj keď si to za svoje nezodpovedné správanie určite zaslúžite, tak sa poďme pozrieť, ako na to:

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk
  1. zmeňte čas
  2. zmeňte priestor

Petržalská hrádza je časťou Dunajskej hrádze, ktorá vedie z Bratislavy až po vodné dielo Gabčíkovo. Dĺžka Dunajskej hrádze je približne 50 km, pričom asfaltový/betónový povrch je na oboch stranách Dunaja. Petržalská časť hrádze je medzi cyklistami, samozrejme, najobľúbenejšia, pretože je najľahšie dostupná a je lemovaná množstvom bufetov.

Ak sa chcete vyhnúť davom ľudí, musíte sa vyhnúť bufetom. V čase mimo prevádzkových hodín je aj petržalská časť hrádze ľudoprázdna. Úplne iný zážitok z Petržalskej hrádze získate pri jazde v noci – so slúchadlami v ušiach navyše nikoho neohrozíte. V tme sa na vás občas pozrie osamelý pár očí. Nemusíte sa báť – sú to len srny, líšky a kde-tu zajačik.

Ak je pre vás nočné jazdenie predsa len hardcore, odporúčam užívať si hrádzu ráno pred otvorením bufetov (ideálne medzi 6:00 – 8:00 hod) a ideálne cez pracovné dni. V tomto čase tu väčšinou natrafíte len na výkonnostných cyklistov trénujúcich pred prácou.

Petržalská hrádza, Dunajská hrádza, bufety, korona športovanie
Vyhnite sa bufetom, úsekom, ktoré sú blízko k obytným štvrtiam, prípadne jazdite skoro ráno

Zmena miesta spočíva v tom, že sa vyhnete najexponovanejším úsekom hrádze – odporúčam začať pri bufete Vyza na úrovni Jaroviec a vydať sa smerom na juh – juhovýchod. Súbežne sú tu vedené dve vetvy, pričom odporúčam vybrať si tú spodnú, kde nie je žiadny bufet. Pozor na občasné nerovnosti v asfalte – aspoň si natrénujete bunny-hop.

Mimochodom, cyklochodník na ľavej strane Dunaja je využívaný ešte menej. Zmeňte vzduch a choďťe tam. Najmä cez víkendy a sviatky by som nad petržalskou stranou ani neuvažoval. A čím ďalej od Bratislavy zájdete, tým bude cyklistov a korčuliarov menej. Pozor ale na hranice okresu a kraja – za Hamuliakovom sa začína Trnavský kraj!

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk
  1. zmeňte čas
  2. zmeňte priestor

Ak mám na Bratislave niečo rád, tak sú to jazerá a prírodné kúpaliská len na skok od centra mesta. Veľký Draždiak, Kuchajda, Štrkovec, Zlaté piesky a mnohé iné. Najmä prvé štyri menované považujte cez počas koronakrízy za no-go zónu, a to najmä cez víkendy, sviatky, prázdniny a v popoludňajších hodinách.

Pri výbere prírodného kúpaliska sa riaďte v prvom rade vzdialenosťou od mesta. V Bratislave žijem 8 rokov a za ten čas som odpozoroval, že Draždiak sa zaplní takmer okamžite ako prídu teplé dni. Rusovské jazero je „použiteľné“ o pár dní dlhšie, ale tiež sa rýchlo zaplní. Boli ste však niekedy pri Čunovských jazerách? A čo takto Veľký Zemník? Je načase spoznať tieto skryté krásy Bratislavy. Síce tu nenájdete čapovanú kofolu a langoše, ale ani koronapozitívnych ľudí. Good deal!

Ak sa nechcete vzdať svojho obľúbeného Draždiaku či Rusovského jazera, neostáva vám nič iné ako zmeniť čas na kúpanie. Osobne som zvykol chodiť plávať na Draždiak ráno pred 7:00 hod. Ľudí tu je o tomto čase menej ako labutí. Ak chcete mať celé jazero len pre seba, tak choďte do Rusoviec okolo polnoci. Pri mojich 4 nočných kúpačkách som tam bol 4x sám.

jazerá v Bratislave, Veĺký Draždiak, Rusovské jazero, Veľký Zemník, Čunovské jazerá
Navštívte Veľký Zemník alebo Čunovské jazerá. Veľký Draždiak jedine skoro ráno cez pracovné dni
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk
  1. zmeňte čas
  2. zmeňte priestor

Bratislava je jedným z najzelenších hlavných miest na svete a môže za to vďačiť obrovskému lesoparku v Karpatoch. O to viac ma zaráža fakt, že naše Persóny sa stretávajú vo veľkých gruppettách práve na Železnej studničke.

Minulý rok som si dal 7-mesačný sabbatical – žiadna práca, len oddych. A bike. A keďže nemám rád davy cyklistov, rozhodol som sa, že nájdem tie najlepšie kombinácie času a miesta pre dokonalý biking osamote. Asi nikoho neprekvapí, že ideálny čas na vybláznenie na trailoch je cez pracovný deň v doobedňajších hodinách – celé Karpaty budú vaše!

Pre inšpiráciu si pozrite moje výjazdy na Strave – sú pomenované „Sladký život nezamestnaného…“.

Ak predsa len potrebujete vyvetrať bike cez víkend, držte sa týchto jednoduchých pravidiel:

  • vstúpte do Karpát cestou, pri ktorej nie sú bufety
  • vyhnite sa exponovaným meetpointom (Kamzík, Biely kríž, Malý Slavín, …)
  • vyhnite sa exponovaným trailom (Cerová dráha, TBK, …)

Alternatívnych trás na vstup do Karpát je neúrekom, vďalšej mapke vyberám moje najobľúbenejšie. A nezabudnite, že aj Devínska Kobyla patrí do Karpát, nemusíte sa všetci tlačiť na Železnú studničku.

Karpaty Bratislava MTB, športovanie počas korony
Pri vstupe do Karpát sa vyhnite asfaltovým cestám a bufetom. Takmer každý chodník vyústi na jednu z mnohých turistických alebo cyklistických trás

Motivačné kecy na záver, milé Persóny

Verím, že mnohí z vás sú inteligentí ľudia, ktorí si vedia zrátať koľko je dva plus dva. Korona vírus nie je sranda a ak ho svojím nezodpovedným prístupom rozšírite, dočkáte sa maximálne tak totálneho zákazu vychádzania. Vážte si, že môžete športovať (a fungovať) počas korony aspoň v obmedzenom režime. Skúste sa aspoň na pár týždňov strániť ľudí a športovať osamote. Naozaj to ide a možno prídete na lepšie myšlienky. Držím palce

Ako športovať počas korony?

Pre bezpečné športovanie počas korony je nevyhnutné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

1. Dodržiavať odstup od ľudí

Cyklisti by nemali jazdiť v závese za sebou. Odstup pri cyklistoch by mal byť minimálne 10 metrov, v prípade bežcov 5 metrov. Mimo športovania je odporúčaný odstup 2 metre.

2. Nosiť ochranné pomôcky

Podľa aktuálne platných nariadení je povinné nosiť mimo domova na tvári rúško, prípadne alternatívnu pomôcku na ochranu dýchacích ciest (napríklad šatku). Odporúča sa nosenie rukavíc a ochranných okuliarov.

3. Dodržiavať hygienické opatrenia

Po príchode domov sa odporúča umyť si ruky mydlom pod prúdom tečúcej vody minimálne po dobu 40 sekúnd a dôkladné umytie tváre. Textilné rúška by sa mali prať po každom použití.

4. Nepoužívať športové zariadenia na verejných športoviskách

Keďže vírus COVID-19 dokáže prežiť na kovovom povrchu až 72 hodín, odporúča sa nepoužívať športové zariadenia a náčinie umiestnené na verejných športoviskách.

4.9/5 - (9 votes)