Rozprávajú sa dva ostrovy.
“Ako si vznikol?”, pýta sa Cyprus. 
“Vulkanicky,” hovorí Island, “a ty?” 
“Ja som vyvrásnil.”

Vzdialenosť medzi Islandom a Cyprom je takmer 5000 kilometrov. To je dosť na to, aby ste sa v tom istom čase na Islande brodili snehom, zatiaľ čo na Cypre vás bude chladiť jedine tak ľad vo vašom Aperole niekde pod plážovým slnečníkom. V máji v roku 2018 som si vyskúšal oboje a môžem povedať, že tieto dva ostrovy nie sú zďaleka tak rozdielne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto som sa rozhodol ich porovnať.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

1. Aníz. Aníz everywhere

Islanďania aj Cyperčania majú radi aníz. Nechápem, ako to vôbec niekto môže mať rád, každopádne ak si na Islande kúpite cukríky, takmer so stopercentnou istotou budú mať anízovú príchuť. A teraz si predstavte, že po týždennej alko-abstinencii na Islande prídete na Cyprus, kúpite si miestnou trafikantkou vychvaľované ouzo, obrátite poldecák a… Áno, je to pelendrekový alkohol. To nechcete ochutnať.

vlajka Island Island 1:0 Cyprus Cyprus vlajka

2. Dúha pod nohami

Island Seyðisfjörður - kostol s farebným chodníkom vs. Kyrénia, Cyprus, schody
Seyðisfjörður vs. Kyrénia

Seyðisfjörður. Nie je to žiadne zaklínadlo, ale názov dedinky na východnom pobreží Islandu, kde môžete nájsť slávny, epický a Instagramermi boostovaný dúhový chodník. Niečo podobné nájdete aj v Kyrénii, v tureckej časti Cypru. Dúhové schody na parkovisko však nemôžu islandskému originálu ani zďaleka konkurovať.

vlajka Island Island 2:0 Cyprus Cyprus vlajka

3. Modrá lagúna

Modrá lagúna na Islande a na Cypre
Modrá lagúna vs. Modrá lagúna

Odkedy som sa dozvedel, že Modrá lagúna na Islande nie je nič iné, ako len obyčajná odpadová voda z elektrárne, stratil som všetky ideály. No dobre, až tak tragicky to neberiem, no každopádne na ľudoprázdnu pláž s priezračnou vodou sa nejaká mláka mútnej vody z druhého okruhu geotermálnej elektrárne proste nechytá.

vlajka Island Island 2:1 Cyprus Cyprus vlajka

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

4. Nepitná voda

Pri vode ešte ostaneme. Na Slovensku máme tak veľké zásoby pitnej vody, že nám to môže celý svet závidieť. A keď hovorím celý svet, myslím tým aj Island a Cyprus. Neviem, ktorý chemický prvok preferujete vy, či islandskú síru alebo cyperský chlór, ale mňa napínalo menej z chlóru.

vlajka Island Island 2:2 Cyprus Cyprus vlajka

5. Grafity

Graffity Reykjavík, Island vs. grafity Limassol, Cyprus
Reykjavík vs. Limassol

Keď sa grafity dostanú do bedekrov, zrejme to nebudú nejaké čarbanice á la Trnavské mýto. Islandskí ani cyperskí sprejeri nesklamali, aj keď tí islandskí nesklamali o trochu viac.

vlajka Island Island 3:2 Cyprus Cyprus vlajka

6. Rúbanisko aké ani v Lučenci nenájdete

Island, Hellnakirkja, Cyprus, Pedoulas
Hellnakirkja vs. Pedoulas

Starovekí Cyperčania a stredovekí Islanďania by si mohli podať ruky so slovenskými lesohospodármi-podnikateľmi. Podarilo sa im niečo nevídané, odlesniť celé ostrovy! Zatiaľ čo na Cypre sa vďaka prívetivejšej klíme postupne zvýšil podiel lesov na 17 %, Island investuje miliardy eur do výsadby stromov (ktoré aj tak nie a nie rásť), aby veterná erózia nepremenila celý ostrov na púšť.

vlajka Island Island 3:3 Cyprus Cyprus vlajka

Viete, čo urobí Islanďan, keď sa stratí v lese?
Postaví sa.

7. Kam na lyžovačku? Alpy sú out

Keď budete rozmýšľať, kam na najbližšiu lyžovačku, zvážte aj Island a Cyprus. Nie, nepreskočilo mi, myslím to vážne. Ak máte radi lyžiarske rezorty na spôsob dedinského vleku v Lietavskej Svinnej, Island sa vám bude páčiť. O 5000 kilometrov juhovýchodnejšie nájdete lyžiarske stredisko Troodos, ktoré je dokonca dejiskom medzinárodných lyžiarskych pretekov.

vlajka Island Island 3:4 Cyprus Cyprus vlajka

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

8. Kruháče na diaľniciach a rýchlostných cestách

Iceland and Cyprus Google Maps, Reykjavík vs. Salamis
Reykjavík vs. Salamis

Island aj Cyprus majú spoločnú aj posadnutosť kruhovými objazdmi. Na Cypre sa asi boja európskych vodičov, ktorí nevedia šoférovať po opačnej strane cesty, s čím s nimi úplne súhlasím. Diaľnice pred Reykjavíkom sú však ako testovacie úseky pre výrobcov navigácií. A keď máš najbližšiu benzínku o jeden kilometer, znamená to, že prejdeš pouhých 7 kruhových objazdov a si tam!

vlajka Island Island 4:4 Cyprus Cyprus vlajka

9. Kamenný most

Cape Greco bridge Cyprus, Arnarstapi bridge Iceland
Arnarstapi vs. Cape Greco

Asi každá krajina s prístupom k moru má nejaký ten svoj skalný útvar, ktorý denne zarezonuje Istagrammi. Island aj Cyprus majú svoje kamenné mosty ponad zálivy. Zatiaľ čo ten islandský je natoľko obrovský, že ani 17 mm objektív nestačí na jeho zvečnenie, most na Cypre vyzerá tak labilne , že keď naň sadnú 4 čajky, máš pocit, že sú to jeho posledné momenty milióny rokov dlhej existencie. Na druhej strane v mori pod ním by si si rád zaplával narozdiel od Islandu. Tam by to zaručene znamenalo posledné momenty existencie pre teba.

vlajka Island Island 5:4 Cyprus Cyprus vlajka

Som zvedavý na váš názor – ktorý ostrov sa vám páči viac? Island alebo Cyprus? Podeľte sa v komentároch.

5/5 - (1 vote)