Máte radi dobrodružstvo? Veríte na osud? Radi spoznávate nové, neprebádané miesta? Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali „áno“,  cestovateľská MHD hra 7×7 sa vám určite bude páčiť.

Čo budeme potrebovať?

 • Mesto s hustou sieťou MHD
 • Lístok na MHD (ideálne celodenný)
 • 2 až 3 hodiny času
 • Ideálne aspoň jedného spoluhráča

Pravidlá hry

Cestovateľská hra 7×7 je naozaj jednoduchá – budete sa jednoducho voziť v MHD a objavovať mesto. Zvolíte si miesto štartu, ľubovoľnú zastávku MHD a nasadnete na prvý spoj, ktorý tam príde.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Týmto spojom sa odveziete 7 zastávok, tam vystúpite a opäť si zvolíte nejaký ďalší spoj. Je dobré, ak cestou budete striedať dopravné prostriedky – napríklad metro alebo vlak vás môže dopraviť na druhú stranu mesta, kde by ste sa siedmimi električkovými spojmi ani nedostali.

Takto postupne prestriedate 7 rôznych liniek. Ak sa náhodou vyskytnete v spoji, ktorý má menej zastávok ako 7, nezúfajte. Linkou sa môžete zviezť, pričom jej konečná zastávka bude ekvivalent siedmej zastávky.

Porto - tram, električka, Portugal
Historická električka v portugalskom Porte

Môžem v tejto MHD hre vyhrať? Ak áno, čo?

Ak absolvujete všetkých 7 jázd, automaticky sa stávate víťazom. Na konci hry objavíte niečo, čo by ste bez hry v cudzom (ale aj „domácom“) meste nikdy nenašli. Môže to byť super reštaurácia alebo bar, krásny výhľad, nejaká turistická atrakcia, prípadne narazíte na lásku svojho života, kto vie? Jednoducho si všímajte detaily, užívajte si prítomnosť a toto neznáme miesto sa vám určite odmení.

Mne sa 7×7 vždy priniesla nejaký nezabudnuteľný moment, či už som ju hral v Prahe, vo Viedni alebo v Bratislave.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Aké sú obmeny hry 7×7?

Fantázii sa medze nekladú, ale medzi obľúbené obmeny patria:

 • 5×5 – nemáte 2 až 3 hodiny na kompletnú hru 7×7? Nevadí, vyskúšajte 5×5. Skrátený variant hry vám bude trvať asi polovicu času plnej verzie, ale hru si užijete rovnako.
 • 10×10 – toto je challenge! Pri takto nastavenom variante hry sa zaručene dostanete aj do okrajových častí mesta, kde chodí menej spojov v dlhších intervaloch. Hra vám kľudne môže zabrať aj celý deň, tak pozor na to.
 • 7×7 ALKO EDITION – tento variant je dobré hrať vo dvojici. Zoberiete si so sebou 7 dcl fľašu miestneho alkoholu a štamperlík, ktorý si kúpite v suvenírovom obchode na začiatku hry. Po každej jazde si každý hráč šupne jedno poldeci, takže na konci hry slávnostne dopijete fľašu. Dávajte si však pozor pri počítaní zastávok do 7, odporúčam nepiť na zastávkach a vo vozidlách MHD a hlavne si dobre zapamätajte, kde bývate – ono tá cesta naspäť môže byť dosť záludná. Držím palce, aby ste na konci hry našli nejaký fajný bar, kde by ste mohli v nasávaní pokračovať.
 • 7×7 ROZLÚČKA SO SLOBODOU – vyrazte do ulíc (do električiek) a doprajte neveste či ženíchovi posledný single úlet. Žartujem, všetko v rámci slušnosti. Môžete však dotyčného či dotyčnú prekvapiť, celú hru 7×7 dopredu naplánovať a na mieste cieľa mať pripravenú skvelú párty. V tomto prípade je vhodné mať v partii aspoň jedného abstinenta, ktorý vie, akými spojmi musíte ísť. Bol by totiž dosť prúser skončiť niekde na druhej strane mesta, kde vás ani Uber nenájde.
 • 7x7x7 – dlhodobá hra, kedy si 7×7 zopakujete v tom istom meste 7x v rôznych dňoch, mesiacoch, či dokonca rokoch. Základné pravidlo znie, že štart hry bude vždy z tej istej zastávky. Práve takto najlepšie uvidíte, koľko rôznych variant môže táto hra mať.
 • 7×7 DUEL – vyštartujte so svojim protihráčom z jedného miesta, každý iným spojom. Kto z vás dvoch natrafí na lepší cieľ? Je do ideálny variant hry, ak vám váš parťák lezie na nervy a chcete sa ho zbaviť na 3 hodiny.
 • 7×7 REBEL EDITION – tento variant hry sa líši od bežného len tým, že cestujete bez platného cestovného lístka. Výhra je v tomto prípade to, keď prídete do cieľa bez pokuty. Tak čo vy na to? Trúfate si?
autobus - spiderman bus Milan Italy
MHD je najbezpečnejšou formou dopravy (hneď po výťahoch a leteckej dorpave)

Ako môže vyzerať 7×7 v Prahe

Svoju ostatnú 7×7 som hral v mojom obľúbenom meste, v Prahe. Praha je na túto hru super, keďže v rámci obyčajného lístku na MHD môžete využiť nielen metro, autobusy a električky, ale aj vlaky, lanovku na Petřín a dokonca aj prievozy cez Vltavu!

Hru som začal hrať na Hlavním nádraží. Tu si môžete zvoliť metro alebo električku – vybral som si električku, keďže bol krásny slnečný deň. Ako prvá prišla električka č. 9, ktorej siedma zastávka bola zastávka „Újezd“. Ak trochu Prahu poznáte, tak viete, že z Újezdu jazdí lanovka na Petřín. Druhý spoj bol teda jasný. Práve pri lanovke využijete pravidlo konečnej zastávky, keďže lanovka má len 2 zastávky.

Stadion Strahov - zastávka PID Praha
Zasávka Pražskej integrovanej dopravy – Stadion Strahov
Poradie spojaČíslo spojaDopravný prostriedokZDO
1.9električkaHlavní nádražíÚjezd
2.lanovkaÚjezdPetřín
3.149autobusKoleje StrahovDejvická
4.AmetroDejvickáNemocnice Motol
5.168autobusNemocnice MotolVětrník
6.2električka VětrníkHradčanská
7.25električka HradčanskáPražská tržnice

Z Petřínu žiadne spoje iné nechodia, takže som sa cez krásne záhony ruží prešiel k Strahovskému štadiónu, odkiaľ mi práve šiel autobus na Dejvickú. Toto sa mi celkom hodilo, keďže na Dejvickej je stanica metra A. Metro a následne autobus a električka ma povodili pekným okruhom po Prahe 6, až som na Hradčanskej nastúpil do posledného spoja, ktorým bola električka č. 25. Jej siedma zastávka bola Pražská tržnice.

Vystúpil som z električky a začal som hľadať „svoju výhru“. Netrvalo to však dlho a výhrou sa mi stal západ slnka nad Vltavou a objavená zastávka prievozu P7. Paradoxne je to jediný prievoz v Prahe, ktorým som sa ešte neviezol. Svoju ďalšiu pražskú 7×7 začnem práve tu.

Přívoz P7 Praha
Prístav prievozu P7 v pražských Holešoviciach

   

4.8/5 - (6 votes)