Píše sa rok 2023, štvrtá vláda Roberta Fica chrlí sociálne balíčky, začíname pociťovať vplyv demografickej krízy, novinári a odborná verejnosť predpovedajú Slovensku grécku cestu. Bežní Slováci majú o investovaní pramálo vedomostí, väčšinu svojich úspor držia na bežných účtoch, sporenie na dôchodok rieši málokto. Toto je východiskový stav spoločnosti na začiatku môjho 10-ročného živého testu troch najznámejších robo-advisorov na slovenskom trhu. Testu, do ktorého nalejem do roku 2033 minimálne 12.000 eur z vlastných zdrojov.

Všetky dáta z mojich vlastných investičných účtov budú pravidelne aktualizované a zverejňované, aby si každý čitateľ mohol urobiť kvalifikovaný názor na investičné platformy, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Ktorá platforma vám v reáli prinesie najvyššie zhodnotenie vašej investície? Poďme sa na to spolu pozrieť!

Metodika

Do porovnania som vybral dvoch slovenských obchodníkov s cennými papiermi (Finax a Partners Investments) a jedného českého (Portu). Ide o online investičné platformy, ktoré sa tešia najväčšiemu záujmu a popularite medzi individuálnymi investormi na Slovensku.

robo advisori na Slovensku podľa Google Trends
Robo-advisori na Slovensku podľa Google Trends

Aj keď všetky platformy fungujú viac-menej podobne, rozdiely v namixovaných portfóliách, poplatkových štruktúrach a v spôsoboch rebalansingu môžu mať dramatický vplyv na celkové zhodnotenie investície. Aby bolo porovanie čo možno najobjektívnejšie, pri investovaní sa budem držať týchto pravidiel pre všetky tri platformy:

 1. Zvolený bude 10-ročný investičný horizont
 2. Pri zakladaní účtu nevyužijem žiadne zvýhodnenia, poplatky budú uhradené v plnej výške podľa aktuálnych cenníkov k 12/2023
 3. Čo najviac to bude možné, portfólio bude nastavené na pomer 80:20 v prospech akciovej zložky oproti dlhopisom
 4. Prvý vklad bude vo výške 156 eur do každej platformy z dôvodu zaúčtovania vstupného poplatku pri Partners Investments
 5. Nastavím si trvalé príkazy na prvý deň v mesiaci na sumu 30 eur mesačne rovnako pre každú platformu
 6. Investície budú vyhodnocované vždy k poslednému dňu v mesiaci
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Ako funguje investovanie do ETF cez robo-adviserov

Investovanie do ETF (Exchange-Traded Fund) cez investičné platformy predstavuje moderný prístup k budovaniu a správe investičného portfólia. Robo-advisora si môžeme predstaviť ako automatizovaného finančného poradcu, ktorý individuálnemu investorovi sprostredkuje nákup cenných papierov tak, aby bola vždy dodržaná jeho investičná stratégia. Robo-advisor tak zníži riziko nesprávnych investičných rozhodnutí, keďže miera zásahov investora je minimálna.

Každý robo-advisor potrebuje od budúceho klienta vstupné informácie, ako napríklad aký je jeho investičný cieľ a horizont, tolerancia voči riziku a podobne. Na základe týchto informácií navrhne odporúčané portfólio prevažne ETF akciových indexov a dlhopisov. Môj investičný cieľ je kúpa auta v horizonte 10 rokov. Všetci traja robo-advisori mi ponúkli podobné zloženie portfólií v pomere 80:20 v prospech akcií.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Výhody investovania do ETF cez robo-adviserov

Investovanie cez robo-advisorov má viacero výhod pre široké spektrum individuálnych investorov.

 • Rebalansing – každá zložka portfólia má v čase inú výkonnosť. Aby bolo zloženie investičného portfólia vždy rovnaké (v mojom prípade 80:20), je nevyhnutné túto rovnováhu pravidelne udržiavať. Práve na to slúži rebalansing. Z môjho pohľadu je rebalansing jednou z najväčších výhod investovania cez robo-advisorov.
 • Frakčné nákupy – robo-advisori sprístupnili možnosť investovania do najmodernejších investičných produktov pre širokú verejnosť a to tým, že umožňujú nákup aktív už od niekoľko desiatok eur mesačne. Aj vďaka tomu môžem urobiť tento test.
 • Oslobodenie od dane – vďaka slovenskej legislatíve sú zisky z investícií do ETF oslobodené od dane z príjmu vďaka ročnému časovému testu. V praxi to znamená to, že ak držíte ETF viac ako jeden rok a toto ETF vám prinesie zisk, nemusíte ho zdaňovať. Zisky z iných foriem investovania sú zdaňované sadzbou 19%, pri crypto investíciách je to ešte viac.
 • Jednoduchosť používania – veľa ľudí má zaužívanú predstavu, že investovanie je len pre profesionálov, tzv. kravaťákov, či vlkov z Wall Street. Nie je to však pravda. Pri investovaní cez robo-advisorov sa takmer o všetko postará algoritmus, úsilie zo strany investora je tak minimálne – stačí si založiť účet a nastaviť trvalý príkaz. Minimalizuje sa aj riziko zlých investičných rozhodnutí.

Porovnanie najznámejších robo-advisorov na Slovensku

Na finančných trhoch investujem už vyše 10 rokov. Najskôr to boli podielové fondy, neskôr som začal investovať priamo cez brokera do ETF fondov. Investovanie cez brokera však nie je pre každého a tento typ investovania odporúčam len skúseným investorom, ktorí vedia udržať emócie na uzde, majú prehľad v investičných produktoch a vedia si vyriešiť rebalansing vo vlastnej réžii. Porovnanie robo-advisorov robím pre tých 95% investorov, ktorí tieto predpoklady nemajú.

Bežný investor sa s veľkou pravdepodobnosťou dostane k niektorému z týchto troch investičných platforiem: Finax, Portu a Partners Investments.

FinaxPortuPartners Investments
Podiel akciovej zložky v portfóliu80 %80 %85 %
Podiel dlhopisovej zložky v portfóliu20 %11 %15 %
Podiel ostatných zložiek (reality, komodity, …)0 %9 %0 %
Vstupný poplatok3,5 %
Poplatok za správu a riadenie portfólia1,0 % p. a.0,7 % p. a.1,0 % p. a.
Poplatok za výkonnosť10 %
Výstupný poplatok
Obchodné dni1x týždenne
(utorok)
2x týždenne
(utorok, štvrtok)
1x týždenne
(utorok)
Počet klientov k 12/202242.000175.00051.000
Vlastná investičná stratégia
Rozhranie v slovenčine
Online podpora
Osobný investičný poradca

Finax, Portu a Partners Investments - dlhodobý test robo-advisorov 1

Finax

Finax je slovenský startup, ktorý, dovolím si tvrdiť, urobil investovanie na Slovensku dostupnejším pre široké masy klientov. Dnes už Finax pôsobí prakticky v celom stredoeurópskom priestore, kde prináša na trh ľahko pochopiteľný produkt s transparentnou poplatkovou štruktúrou. Pozitívom je, že výška poplatkov sa v priebehu rokov znižovala, čo má pozitívny vplyv na celý trh v oblasti investičných platforiem na Slovensku.

Finax sa podieľa aj na budovaní finančnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom blogových článkov, podcastov, YouTube kanála, ale aj rôznych webinárov. Investor, ktorý sa pre Finax rozhodne, má k dispozícii prehľadné webové rozhranie, ale i mobilnú aplikáciu. Ak si chcete Finax „ošahať“, odporúčam pozrieť si otvorené účty Dominika Hrbatého, či Ivana Chrenka.

Finax – výhody

 • Transparentná poplatková štruktúra
 • Investovanie už od 10 eur mesačne
 • Aktívny rebalansing
 • Žiadna viazanosť investícií
 • Prehľadné rozhranie
 • Jednoduché založenie účtu
 • Široká ponuka vzdelávacích materiálov

Finax – nevýhody

 • Nie je možné vyskladať si portfólio podľa vlastných preferencií (napr. ESG)
 • Možnosť zmeny portfólia len 1x ročne
 • Len jeden obchodný deň v týždni

Finax, Portu a Partners Investments - dlhodobý test robo-advisorov 2

Portu

Dalo by sa povedať, že Portu prinieslo Čechom to, čo Finax Slovákom. Užívateľsky jednoduchá platforma poskytuje možnosť dlhodobého pasívneho investovania do ETF fondov s aktívnym rebalansingom za priateľné ceny. Portu, podobne ako Partners Investments, spolupracuje s investičnou skupinou WOOD & COMPANY. Oproti Finaxu zase umožňuje vyskladať si portfólio podľa vlastných preferencií. Túto možnosť by však mali využiť len skúsení investori. Pre účely testu však využijem preddefinované portfólio.

Investori majú k dispozícii prehľadnú aplikáciu, podporu v slovenskom jazyku a tiež bohatý vzdelávací obsah cez Portu Magazín. Aj keď sa jedná o českú firmu, nemusíte mať obavu, ročný časový test pre daňové zvýhodnenie sa vzťahuje aj pre investície cez Portu.

Portu – výhody

 • Dominantný hráč na českom trhu
 • Znížené poplatky pri viazanej investícii
 • Užívateľsky prívetivé rozhranie
 • Investovanie už od 20 eur mesačne
 • Aktívny rebalansing
 • Dva obchodné dni v týždni
 • Prehľadná aplikácia
 • Spolupráca s investičnou spoločnosťou Wood & Company

Portu – nevýhody

 • Viazanosť investícií

Finax, Portu a Partners Investments - dlhodobý test robo-advisorov 3

Partners Investments

Partners Investments je najväčší obchodník s cennými papiermi na Slovensku. Ide o dcérsku firmu sprostredkovateľskej spoločnosti Partners Group, ktorá si za vyše 15 rokov pôsobenia na slovenskom finančnom trhu vybudovala širokú sieť finančných sprostredkovateľov a štvrťmiliónovú zákaznícku bázu. Investičné portfóliá Partners Investments má na starosti spoľahlivá česká finančná a investičná skupina WOOD & COMPANY.

Založenie investičného účtu je iné ako pri vyššie spomenutých online platformách – prebieha cez sprostredkovateľa, či už osobne, alebo na diaľku. V prípade zakladania účtu na diaľku budete musieť vyplniť investičný dotazník. Ten sa však nevypĺňa vo forme online formulára, ale ako editovateľné PDF. Menej technicky zdatní klienti sa teda budú musieť spoľahnúť na svojho sprostredkovateľa.

Na webe Partners Investments budete zbytočne hľadať interaktívnu kalkulačku, ktorá vám namodeluje výkonnosť vášho portfólia a odhadovaný výnos. V Partners Group sa však spoliehajú na individuálny prístup a takýto prepočet vám veľmi rád poskytne váš finančný poradca. Ak finančného poradcu ešte nemáte, kontaktujte spoločnosť Partners Group.

Partners Investments – výhody

 • Dominantný hráč na slovenskom trhu
 • Osobný prístup
 • Aktívny rebalansing
 • Spolupráca s investičnou spoločnosťou Wood & Company

Partners Investments – nevýhody

 • Vysoké poplatky
 • Menší výber investičných portfólií
 • Len jeden obchodný deň v týždni

Report – aktuálny stav investícií

Výročný komentár

V tejto sekcii budem každoročne v decembri zverejňovať výročný komentár k dlhodobému testu investičných platforiem. Prvý komentár bude zverejnený v decembri 2024.

Slovník pojmov

Diverzifikácia

Diverzifikácia v investovaní je stratégia, ktorá spočíva v rozložení investičného portfólia medzi rôzne aktíva alebo triedy aktív s cieľom minimalizovať riziko a zvýšiť pravdepodobnosť dosiahnutia pozitívneho zhodnotenia portfólia. Diverzifikácia môže mať mnoho podôb – geografická, sektorová, diverzifikácia podľa tried aktív a podobne.

ETF

ETF (Exchange-Traded Fund) je typ investičného fondu, ktorý sa obchoduje na burze, podobne ako bežné akcie. Tieto fondy zoskupujú rôzne typy aktív, ako sú akcie, dlhopisy, ale aj komodity, prípadne iné aktíva a majú za cieľ sledovať výkonnosť konkrétneho indexu, sektora alebo komodity. Výhodami investovania cez ETF sú likvidita, diverzifikácia, nízke náklady, ale aj daňové zvýhodnenie.

Likvidita

Likvidita je schopnosť konvertovať aktíva na hotovosť, a to bez výrazného vplyvu na ich cenu. Likvidita je kľúčovým faktorom pre investičné nástroje, pretože ovplyvňuje možnosť nakupovať a predávať aktíva rýchlo a za cenu, ktorá sa blíži k aktuálnej trhovej cene.

Robo-advisor

Robo-advisor je automatizovaný finančný poradca, ktorý využíva algoritmy a umelú inteligenciu na správu investičného portfólia. Jeho úlohou je zabezpečovať riadenie investícií bez potreby priameho zapojenia investora. Robo-advisor ponúkajú efektívne a nízkonákladové riešenie pre investovanie širokého spektra investorov.

4/5 - (17 votes)