Počuli ste už niekedy o ostrove Gotland? Ja som o jeho existencii nemal ani poňatia, až kým som si raz so zaviazanými očami náhodným zoomovaním na Google mapách nehľadal miesto letnej dovolenky. Osud ma zavial do dedinky Roma na ostrov Gotland.
Ostrov Gotland sa nachádza v Baltskom mori asi 90 kilometrov od pevninského Švédska. Svojím charakterom je diametrálne odlišný od zvyšku Švédska. Ostrov sa na prelome júla a augusta stáva vyhľadávanou letnou turistickou destináciou severanov – tak ako my cestujeme na juh k moru do Chorvátska, tak cestujú Švédi na Gotland. Pre Švédov je Gotland švédsky raj a mne neostáva nič iné, než súhlasiť.
História a súčasnosť Gotlandu
Gotland bol obývaný severskými kmeňmi už dávno pred naším letopočtom. Mierna klíma, úrodná pôda a strategická poloha na obchodných cestách Baltikom urobili z Gotlandu bohatý ostrov Vikingov. Práve to bolo dôvodom, pre ktorý bol opakovane dobýjaný Dánskom, Švédskom, ale aj miestnymi vikingskými kmeňmi. Povráva sa, že Gotlanďania boli piráti, ktorí prepadávali obchodné lode, keďže sa nezachovali žiadne zmienky o obchodných stykoch s okolitými ríšami. Gotland je súčasťou Švédska od roku 1645.
Gotland je s 2 960 km² najväčším ostrovom v Baltskom mori. Žije tu približne 58.000 obyvateľov, pričom väčšina z nich býva v hlavnom meste provincie, vo Visby. Obyvateľstvo sa živí predovšetkým poľnohospodárstvom a turizmom, no ostrov sa čím ďalej tým viac vyľudňuje, keďže mladí ľudia sa sťahujú za štúdiom a prácou do veľkých švédskych miest na pobreží.
Ako sa dostať na Gotland
Pri ceste na Gotland si môžete zvoliť z dvoch možností dopravy – letecky vnútroštátnymi letmi, alebo pohodlným trajektom. Letisko aj osobný prístav sa nachádzajú vo Visby, ktoré je hlavným mestom ostrova aj provincie Gotland. Trajekty sem prichádzajú z miest Oskarshamn alebo z Nynäshamn, pričom ceny za jednu cestu sa pohybujú od 9 po 25 eur. Plavba trvá asi 3 hodiny, počas ktorých sa určite nudiť nebudete – na palube je niekoľko barov a reštaurácií, ale aj kino, či detský kútik.
Letenky do Švédska sa dnes dajú nájsť za pár eur. Tu sú napríklad letenky do Stockholmu na letiská Skavsta a Arlanda:
Visby
Toto historické mesto zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO určite stojí za návštevu. Starobylé úzke uličky sú lemované miniatúrnymi domčekmi, ktoré sú tak malé, akoby v nich mali bývať škriatkovia. Centrum mesta je lemované mohutným opevnením a nájdete tu množstvo kaviarní, či reštaurácií, kam sa, najmä v lete, chodia zabávať mladí Štokholmčania.
Raj všetkých cyklistov
Gotland je jedna veľká placka, veď najvyšší bod ostrova dosahuje len 84 metrov nad morom. Rovinatý charakter krajiny, hustá cestná sieť, minimum áut a ohľaduplnosť vodičov robia z Gotlandu naozaj božský ostrov všetkých cyklistov.
Švédi navyše veľmi radi kempujú, takže kempy sú skutočne všade. Navyše vo Švédsku sa môže stanovať, alebo bivakovať aj mimo oficiálnych kempov. Ak však chcete vidieť maximum čo ostrov ponúka, musíte mať veľmi dobrú kondičku, prípadne veľmi veľa času. My sme ho prebrázdili autom, pričom na 200 km dlhom ostrove sme najazdili takmer 800 kilometrov.
A aká je okolitá krajina? Upravená. Nech už pôjdete ktoroukoľvek cestou, nezmazateľne sa vám vryje do pamäti. Budete prechádzať cez pastviny plné čiernych oviec, okolo farebných domčekov miestnych farmárov, ale uvidíte aj voňavé ihličnaté lesy plné čučoriedok (áno, len pár metrov nad morom). Idylku na niektorých miestach vystrieda aj severská divočina, vetrom a baltskými vlnami ošľahané nehostinné útesy a skalné výtvory neskutočných tvarov.
Ostrov stovky kostolov
Je až neuveriteľné, koľko kostolov na Gotlande je. Častokrát nájdete aj v dedine s piatimi domami krásny zrekonštruovaný kostolík. Väčšina z nich bola vybudovaná v 12. a 15. storočí a našincom určite udrie do očí pre nás netypická výzdoba – rybárske a vikingské lode, či fresky znázorňujúce život na ostrove.
Dodnes používaných kostolov je vraj 94, čo je na 50-tisícovú populáciu ostrova naozaj obdivuhodné číslo. Čo je ešte viac šokujúce pre nás zo strednej (východnej?) Európy, tak to, že všetky kostoly sú odomknuté! Môžete si tak vychutnať ich krásu nielen zvonku, ale aj zvnútra. A v akomkoľvek čase.
Vikingské pamiatky
Aký by to bol vikingský ostrov, keby na ňom neboli vikingské pamiatky. Žiaľ, drevené stavby ani domy so slamenou strechou by dlhé stáročia nevydržali, avšak dnes sú tu vybudované dokonalé repliky. Návštevníci sa tak môžu vžiť do starých dôb, kedy boli pánmi Gotlandu práve Vikingovia.
Po ceste okolo ostrova narazíte na miesta s replikami vikingských osád, s vikingskými hrobmi či na zvyšky kamenných opevnení.
Fårö – najkrajší koniec sveta
Ostrov Fårö sa nachádza necelý jeden kilometer severne od Gotlandu, pričom medzi ostrovmi jazdí bezplatne každú polhodinu menšia kompa. Fårö na svojej ceste Gotlandom určite nevynechajte. Nachádzajú sa tu úchvatné skalné útvary Gamla hamn, ktoré vo vás určite prebudia predstavivosť.
Možno práve Gamla hamn si obľúbil známy švedsky filmový režisér a scenárista Ingmar Bergman natoľko, že sa sem presťahoval. Bergman je dokonca na tomto drsnom a takmer opustenom ostrove dokonca pochovaný.
Železnica na Gotlande
Prvá železničná trať na Gotlande bola otvorená už v roku 1878 a slúžila na prepravu osôb i poľnohospodárskych produktov. V čase najväčšieho rozmachu železnice dosahovala železničná sieť na ostrove dĺžku vyše 200 kilometrov a spájala všetky dôležitejšie mestá a prístavy.
Po druhej svetovej vojne, kedy sa stále viac a viac začala využívať cestná doprava, dôležitosť železnice postupne upadala, až nakoniec bola pravidelná železničná doprava zrušená. Od roku 1974 je v prevádzke už len turistický vláčik medzi obcami Dalhem (Hesselby) a Roma, ktorý premáva len počas letnej sezóny, cez víkendy, alebo na objednávku.
Ak sa zaujímate o technické pamiatky a železnice obzvlášť, táto miestna železnica sa vám určite bude páčiť. Bližšie informácie o odchodoch vlaku, histórii železníc a železničnom múzeu nájdete na webe gotlandskej železnice.
Božský pokoj v božskej prírode
Gotland nezabúda ani na milovníkov prírody. Čarovné miestečká pod starými veternými mlynmi ideálne na piknik, romantické západy či východy slnka na pobreží, či jazerá s krištáľovo čistou vodou. To sú len niektoré z možností, ktoré potešia každého, kto sem uteká pred stresom, či ruchom miest.
Pipi Dlhá Pančucha
Rozprávka o deväťročnom dievčatku s ryšavými vlasmi sa rozšírila po celom svete zo Švédska, konkrétne z Gotlandu. Pipiina vila Vilôčka (po švédsky Villa Villekulla) sa dnes nachádza pár kilometrov južne od Visby a je súčasťou zábavného parku. Ak sem pôjdete s deťmi, bude sa vám odtiaľto veľmi ťažko odchádzať.
Na roadtripe po ostrove sme natrafili na niekoľko verejných ihrísk, kde si môžete zahrať hru Kubb. Vedeli ste, že táto hra pochádza práve z Gottlandu? V slovenčine je známa aj ako vikingský šach.
Gotland, cieľ vašej letnej dovolenky
Keď som v roku 2013 šiel na Gotland, nemal som žiadne prehnané očakávania. Článkov o Gotlande na internete bolo ako šafránu a je tomu tak aj dnes. Čo je asi dobré – znamená to, že ostrov je naďalej neobjavený davmi turistov.
Mne Gotland učaroval a už pri nastupovaní na trajekt vo Visby som vedel, že sa sem raz chcem vrátiť. Išiel som sem doslova „na blind„, ale bola to trefa do čierneho. A čo vy? Boli ste tu už, alebo sa na Gotland len chystáte? Podeľte sa o vaše dojmy v komentároch.