Zabrzdím vás, toto nebude love story z cyklotrasy. Bude to tvrdá každodenná realita bratislavského cyklistu, ktorú som dnes podpísal vlastnou krvou. Žiaľ, nie len mojou.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Hlavná mestská cyklotrasa do Karlovej Vsi

Na začiatok vám v skratke priblížim, o čo tu vlastne ide. Developer menom J&T, ktorý tak poctivo dbá o citlivú mestskú zástavbu vysokej architektonickej hodnoty, ochranu Vysokých Tatier a Ficovu kolu (koniec sarkazmu) má na bratislavskom nábreží medzi Karlovou Vsou a Starým Mestom postavený komplex River Park. Práve týmito miestami má prechádzať, celkom logicky, aj hlavná mestská cyklotrasa medzi Karlovou Vsou a Starým Mestom.

Úsek medzi mostom Lafranconi a Starým Mestom sa delí na tri časti.

  1. Promenáda od Mosta SNP po River Park
    Po tomto úseku bol až do rekonštrukcie v roku 2018 vedený cyklochodník nie úplne logicky stredom chodníka a je pravda, že tu vznikali kolízne situácie. Po rekonštrukcii sa cyklochodník úplne zrušil (WTF?), a to aj napriek tomu, že dnes je samotný chodník širší.
  2. Úsek popod River Parkom
    Tento úsek je zúžený kvôli terasám reštaurácií. Cyklochodník tu však aj napriek tomu bol až do jeho zrušenia v roku 2018 (WTF?).
  3. Alej od River Parku po Most Lafranconi
    Stromoradie oddeľuje dva súbežné chodníky, ktoré s obľubou využívajú chodci, cyklisti, psíčkari aj korčuliari. Momentálne tu vládne zbytočný chaos, keďže cyklisti nemajú (WTF?) vyhradený samostatný chodník ako tomu bolo v minulosti.
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Čudná logika J&T a Iva Nesrovnala

Developerovi zjavne cyklisti a cyklotrasy až tak nevoňajú, čo už niekoľkokrát dokázal aj činmi, a to napríklad:

Práve zrušenie hlavnej mestskej cyklotrasy, ktoré sa udialo v roku 2018 v tieni protestov k vražde Jána Kuciaka, je príčinou problémov a denno-denných kolíznych situácií na promenáde. Ironicky vyznie najmä výrok Iva Nesrovnala, ktorý k tejto veci povedal, citujem:

Pohyb cyklistov je možný a vítaný, ale umiestnila sa značka zmiešaný pohyb. To znamená, že Dunajská promenáda patrí všetkým. Chránime predovšetkým najzraniteľnejších – mamičky s kočíkmi, deti a seniorov. Je to malý test tolerancie.

Cyklotrasy v Bratislave: Lafranconi - River Park - Staré Mesto - zmiešaný pohyb
Neorganizovaný chaos s názvom Zmiešaný pohyb

Cyklochodník bol teda za podivných okolností de facto zrušený s tichým súhlasom magistrátu a s Nesrovnalovým dodatkom citovaným v Trende dňa 20. marca 2018:

Dopravné značenie (zmiešaný pohyb) bude na promenáde umiestnené dočasne na jeden rok. Dlhodobým riešením je segregovaná cyklotrasa pre cyklistov.

V čase písania tohto článku má magistrát sklz už vyše 4 mesiace a zatiaľ nič nenapovedá tomu, že v najbližších dňoch, týždňoch či mesiacoch sa segregovanej cyklotrasy dočkáme. Túto otázku adresujem e-mailom priamo novému primátorovi Matúšovi Vallovi, ktorého vyjadrenie bude v plnom znení zverejnené na tomto webe.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Hanka a jej jazva na celý život

Dnes som po 8:20 ráno prechádzal cez promenádu z Karlovej Vsi smerom do mesta. Viezol som sa na Slovnaft bajku, ktorý sa teda nemôže chváliť vysokou maximálnou rýchlosťou. Úsek medzi Lafkom a centrom som šiel už minimálne tisíc krát v rôznych denných i nočných hodinách, takže si dovolím tvrdiť, že ho poznám dokonale.

Cyklotrasy Bratislava - stanovisko Slovnaft BAJK
Stanovisko Slovnaft BAJKu pri River Parku

Na úrovni Zuckermandlu som sa z pravého okraja vysunul do stredu chodníka, keďže som v diaľke uvidel dve postavy kráčajúce prakticky súbežne oproti mne – starší pán na ľavej a mladá žena na pravej strane chodníka. S oboma rukami na brzdách som sa k ním priblížil a práve v tom momente žena začala križovať chodník.

Bola to sekunda. Stihol som ešte stočiť riaditká doľava a o niečo znížiť rýchlosť, ale zrážke sa už nedalo zabrániť.

Hanku som trafil pravým ramenom. Asi. Pamätám si len, ako som zrazu kľačal na zemi a z úst mi kvapkala krv. Ako dopadla na tvrdú zem ona, to neviem, ale musel to byť škaredý pohľad. V tom momente ma najviac potešili jej slová, keď mi povedala, že je v poriadku.

Nič nie je v poriadku

Mohli by sme povedať, že sa, našťastie, nič vážne nestalo. Skončil som síce s opuchnutou a zašitou perou, narazeným kolenom a zrejme s prasknutým zubom, ale pri tých pár tisíc kilometroch prebicyklovaných po cestách Bratislavy je to stále celkom dobrá bilancia.

Čo ma však najviac mrzí, je jazva na Hankinej nohe, ktorú si vôbec nezaslúžila. Hanbite sa J&T, hanbi sa ty, Ivo Nesrovnal a hanbi sa aj ty, Matúš Vallo. Ja sa už hanbím (aj za vás).

4.5/5 - (8 votes)