Island nepatrí medzi krajiny, kde by si priemerný Slovák len tak chodil vyhadzovať z kopýtka, to radšej nechajme na islandské poníky. Je to však úžasná krajina, nehodná vyškrtnutia z vášho travel listu. Prinášame vám draho získané rady z nášho road tripu, ktoré určite oceníte.

Rada č. 1: lietajte nízkonákladovo

Ušetrené: 60 €

Nie je tomu tak dávno, čo sa na Island bežne lietalo za 200-300 eur. Našťastie sú tieto časy už za nami a dnes Island otočíte už za 70 eur, najmä vďaka maďarskej nízkonákladovke WIZZair. Naša letenka z poľských Katowíc stála solídnych 90 eur, ale možno budete mať šťastie a cez tento vyhľadávač nájdete letenky za pár eur. Momentálne sú najvýhodnejšie letenky na Island tieto:

Rada č. 2: vo štvorici po… Islande

Ušetrené: 300 €

Si sám? Nájdi si pred cestou presne tri frajerky. Ak ste dvaja, vykašlite sa na romantiku vo dvojici. Základné pravidlo pre lowcost cestovanie po Islande totiž je, že budete cestovať štyria. Štyria sa poskladáte na auto i naftu a budete bývať v 4-lôžkových izbách, ktoré sú väčšinou lacnejšie ako 2 či 3-lôžkové.

Proteínové tyčinky Nutrend
Proteínová bomba

Rada č. 3: budeme sa tváriť, že nám strašne chutia proteínové tyčinky

Ušetrené: 120 €

Nie ste športovci a nikdy v živote ste proteínové tyčinky nejedli? Výborne! Kúpte si na každý deň dve. Len ich, prosím, neochutnajte ešte pred cestou. Pre istotu.

Každá jedna skonzumovaná tyčinka vám ušetrí okolo 12-15 eur oproti stravovaniu sa v reštauráciách (ak, samozrejme, na nejakú natrafíte). Pri 10-dňovom tripe a 20 tyčinkách to aj napriek tomu urobí celkom peknú sumu.

Rada č. 4: požičajte si auto od lokálnej autopožičovne

Ušetrené: 110 €

Výdavky na auto budú tvoriť významnú položku v celkovom rozpočte na cestu. Ring road je síce zjazdná aj na bežnom malom aute, no aj to len v hlavnej sezóne a navyše navštíviť niektoré miesta mimo hlavnej cesty by bolo bez terénneho auta utrpenie. Väčšina z vás si teda bude požičiavať auto s pohonom 4×4.

Ako neskrachovať na Islande? Ušetríme vám vyše 700 eur 1
Dacia Duster – náš verný spoločník, pravý #dustycar

Vždy, keď si na svojich cestách požičiavam auto, je prvou voľbou www.rentalcars.com. V prípade Islandu sme ale urobili výnimku a auto sme si požičali od lokálnej autopožičovne CityCarRental. Podmienky sú takmer rovnaké ako pri známych celosvetových sieťach autopožičovní, avšak s jedný podstatným rozdielom – v cene je už kompletné poistenie. Pri rovnakom type auta bol cenový rozdiel aj 30 eur na deň.

Ak sa chystáte obísť ostrov, vedzte, že na počítadle kilometrov pribudne minimálne 2500 km. Pri výbere auta pozerajte hlavne na spotrebu. Rozdiel +3l benzínu alebo nafty na 100 km vás totiž bude stáť okolo 130 €.

Rada č. 5: Bónus, Bónus, Bónus!

Ušetrené: 40 €

Pridáme sa k plejáde milióna blogov, ktoré odporúčajú nakupovať v supermarketoch Bónus, pretože sú naozaj najlacnejšie. Pred cestou si skontrolujte zoznam supermarketov Bónus a ich otváracie hodiny. Na ostrove ich je pomenej (asi tak pomenej, ako je tam pomenej miest), takže kalkulujte a nakupujte do zásoby. Výhoda je, že aj v lete je dosť chladno, takže by sa vám v aute nemalo nič pokaziť.

Približné ceny potravín (platné k 5/2018):

mlieko 1 l1,50 €
maslo 250 g2,00 €
vajíčka 10 ks2,00 €
skyr 125 g1,50 €
vajíčka 10 ks4,80 €
párky 500 g3,20 €
surimi tyčinky 250 g2,10 €
toastový chlieb 1 kg3,30 €
špagety 1 kg2,00 €
banány 1 kg1,80 €
fazuľky v náleve 250 g0,80 €
minerálna voda 2 l0,90 €
pivový nápoj 500 ml0,80 €
Islandské pivo Pilsner
Islandská pivová voda

Rada č. 6: zabudnite na alkohol

Ušetrené: 35 €

Veríme, že ten týždeň-dva bez alkoholu vydržíte. Najmä keď zistíte, že litrovka Captain Morgan stojí závratných 65 eur, najlacnejšie tretinkové pivo v plechovke 4 eurá a krabicové čučo 9 eur. Posledná šanca pre alkoholikov je duty free shop na letisku v Keflavíku, kde sú fakt skvelé ceny. My sme si kupovali v Bónuse atrapu piva v plechovke za asi 80 centov – atrapu preto, že jediné, čo to malo s pivom spoločné, bol ten nádherný syčiaci zvuk pri otvorení plechovky.

Rada č. 7: bývajte v hosteloch a chatkách

Ušetrené: 140 €

Nebojte sa hostelov, sú na naozaj vysokej úrovni. Problém je, že nielen kvalitatívne, ale aj cenovo. Až na jeden prípad, kedy sme využili dormitory room, sme bývali v 4-lôžkových izbách.

Náš prvotný plán bol taký, že si budeme hľadať ubytovanie na mieste s cenami okolo 20 eur na noc. Predsa sme šli na Island mimo hlavnej sezóny, kedy podľa blogov ešte nie sú v hosteloch také plnky ako v lete. Nemohli sme však tušiť, že hlavná sezóna sa tento rok začala skôr ako vlani, zrejme kvôli lacným letenkám z Európy. Prevádzkovatelia si takto silný máj podľa ich vlastných slov nepamätajú. Najmä hostely v mestách Vík a Höfn nám poriadne nabúrali rozpočet s cenami vyše 160 eur za izbu. Náš celkový priemer na osobu a noc bol nakoniec 30 eur.

Island - ubytovanie, hostel Akureyri
Skvelý hostel v meste Akureyri

Keďže sme bežne prichádzali do hostelov večer okolo 22:00, kedy už boli aj tie posledné izby plné, rozhodli sme sa, že si budeme bookovať izbu vždy ráno v daný deň. Odporúčame porovnávať ponuky na niekoľkých portáloch, ako BookingHotelsHostels, či Airbnb. Najviac sa nám osvedčili prvé dva spomenuté. Nezabudnite využívať kredity za odporúčanie známych a zľavy na prvú rezerváciu. Pôjdete štyria, tak sa navzájom popozývajte na dané portály.

ZÍSKAJTE 50 € Booking - logo, 10 % discount, lowcost cestovanie Založte si účet na Airbnb cez tento odkaz a získate 50 € kredit na prvú rezerváciu!

Ďalším spôsobom, ako ušetriť na ubytovaní, je používanie vlastných spacákov namiesto posteľného prádla. V niektorých hosteloch bola cena aj o 10 eur nižšia. Pre dobrodružné povahy sú k dispozícii kepmy, ktoré sú častokrát mimo sezóny bezplatné. V opačnom prípade rátajte s cenami okolo 17 až 22 eur za noc. Je potom na zvážení každého z vás, či uprednostníte vlastný stan a ušetrených 10 eur pred teplým radiátorom a čistou pohodlnou posteľou.


4.9/5 - (7 votes)