Ak ste niekedy cestovali z Bratislavy do Žiliny, či už vlakom alebo autom, určite ste si všimli ako sa po pravej strane postupne dvíha terén. Najskôr sú to len zanedbateľné „brdky“ kdesi pri Hlohovci, ale postupne tie kopce narastú do majestátnych rozmerov. Dámy a páni, vitajte v Považskom Inovci.

Hrebeňom Považského Inovca na MTB 1
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 1: Hlohovec – Nová Lehota / Bezovec

Sumár dňa: 47 km | 7:05 hod. | 1490 m

Je len na vás, aký smer si zvolíte, všetko má svoje pre aj proti. Ja som sa vybral na hrebeň z juhu, z Hlohovca. Kúsok za mestom odbočíte z cesty č. 507 smerom na Horné Otrokovce, ale hneď po krátkom stúpaní odbočíte do lesa, na červenú cyklo a turistickú značku, ktorá bude vašou spoločníčkou najbližších takmer 100 km až do Trenčína.

Úvodné (kilo)metre sú v znamení nádherných singláčov a hladkých lesných cestičiek podobných tým, aké sú v Malých Karpatoch v bratislavských mestských lesoch. Miniete rázcestie Soroš a pokračujete okolo Holého vrchu ponad Šalgovce, kde sa vám les na chvíľu otvorí a poskytne vám krásne výhľady na neďaleký Tríbeč.

Cestou k sedlu Havran narazíte na dve krátke ale prudké klesania, kde to na prachu a koreňoch dosť šmýkalo, tak pozor na to! Celý tento 20-kilometrový úsek zrejme nebude veľmi frekventovaný, stretol som tu v krásne slnečné sobotné dopoludnie len dvoch cyklistov. Môžete ho vynechať a napojiť sa až na sedle Havran, kam sa jednoducho dostanete z Piešťan, ale ak chcete prejsť Inovec celý, dajte si to od Hlohovca ako ja.

Ďalej pokračujete prakticky stále do kopca po jazditeľných terénoch, až prídete pod vrch Marhát. Tu sa turistická a cyklistická trasa na chvíľu odpoja. Cyklistická pokračuje ďalej po vrstevnici, zatiaľ čo turistická vedie priamo na Marhát, kde je od roku 2008 postavená drevená vyhliadka. Ak vám to za 3-kilometrové tlačenie bicykla stojí, môžete si to vytlačiť/vyniesť až hore a potom dole. Pre lenivších som aspoň nafotil zhora pár fotiek.

Zjazd z Marhátu je fakt krásny, lesná cesta sa zmení na asfaltku a dovedie vás až na lazy neďaleko Novej Lehoty. Tu som zažil mierne déjà vu, aj keď som vedel, že som v týchto končinách v živote nebol. Rozuzlenie nastalo v miestnej krčme, kde sa mladá rodinka pýtala krčmárky na Rapidečku. Vtedy mi docvaklo, že Nová Lehota je vlastne Horná Dolná!

Nová Lehota Horná Dolná
Chatárska oblasť nad Novou Lehotou, a.k.a. Horná Dolná

Len pár kilometrov nad obcou je lyžiarske stredisko Bezovec, s niekoľkými možnosťami ubytovania. Ak sa necítite na 100-kilometrovú trasu s prevýšením 3 kilometre za jeden deň, odporúčam vám prespať práve tu. Bezovec je presne v strede hrebeňu Považského Inovca – ideálne miesto na prespanie.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 2: Nová Lehota / Bezovec – Trenčín

Sumár dňa: 47 km | 6:35 hod. | 1350 m

Druhá polovica trasy cez Považský Inovec je úplne iná ako tá prvá. Pripravte sa na to, že veľkú časť stúpania budete tlačiť. A potrápiť vedia aj zjazdy po kameňoch a skalách. Netrénovaní jedinci môžu na tomto úseku pociťovať mierne stavy frustrácie, to však vynahradia panoramatické výhľady, ktoré budú s pribúdajúcimi metrami naberať na kráse.

Priamo na turistickom/cyklistickom chodníku som si všimol dva roxory trčiace zo zeme pod vrchom Jakubová. Určite ich tam bolo viac a určite mali svoj význam, ale nabehnúť na ne v zjazde by určite narobilo s bicyklom aj s vami peknú paseku, tak pozorne si všímajte, čo máte pred kolesami.

To už prichádzame na Inovec, ktorý je s výškou 1042 m najvyšší bod trasy. Odtiaľto nás čaká dlhý, naozaj dlhý zjazd až do Mníchovej Lehoty. Avšak cestou je ešte jedno miesto, ktoré stojí za návštevu – Chata pod Inovcom, kde odporúčam výborný jelení guľáš.

Posledných 150 výškových metrov nastúpate medzi Mníchovou Lehotou a Soblahovom, ale vadiť vám to určite nebude. Užijete si odtiaľ pekné výhľady na Považie. Ja som tu bol pri západe slnka a veru sa bolo na čo pozerať.

Červená značka vás privedie cez lesopark Brezina až k Trenčianskemu hradu, čo bude pekná bodka za náročným dňom v kopcoch. Je tu niekoľko bufetov a množstvo príjemných zákutí na oddych. Prípadne zbehnite do centra Trenčína, kde si môžete vyberať z veľkého množstva barov a reštaurácií.

cetrum Trenčína
Večerný Trenčín – centrum mesta
Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Deň 3: Trenčín – Hlohovec

Sumár dňa: 66 km | 4:00 hod. | 30 m

Ak sa rozhodnete trasu zokruhovať, vôbec neurobíte zle. Z Trenčína do Piešťan vedie asi najkrajšia cyklotrasa na Slovensku, Vážska cyklomagistrála. Z veľkej časti pôjdete po dokonale hladkom asfalte popri Váhu s výhľadom na celý masív Považského Inovca. Po dvoch dňoch driny to bude príjemným ukončením vášho tripu.

Okolie Vážskej cyklomagistrály ponúka široké možnosti voľnočasových aktivít. Môžete sa okúpať na Zelenej vode, na Sĺňave pri Piešťanoch či v štrkoviskách, ktoré sú hneď pri cyklotrase, prípadne môžete navštíviť hrady v Beckove či v Čachticiach. Krásne miesto na návštevu je aj Skalka nad Váhom, hneď pri Trenčíne.

cyklotrasa okolo váhu - vážska cyklomagistrála
štrkovisko dlhé kusy

Musím povedať, že stredné Považie ma milo prekvapilo. Tento 160-kilometrový okruh má čo ponúknuť rekreačným aj výkonnostným cyklistom. Blízkosť Bratislavy predurčuje rastúci záujem aj o túto krásnu oblasť Slovenska. Zrejme sa to už aj deje, lebo väčšina cyklistov, s ktorými som sa dal cestou do reči, navštívili Považský Inovec prvýkrát. A ja verím, že nie naposledy.

Hrebeňom Považského Inovca na MTB 1
5/5 - (5 votes)