Neexistuje viac relatívne slovo, ako je slovo lacné. Slovné spojenie lacné letenky je však absolútny vrchol relativizmu. Toľko filozofovania, poďme sa však pozrieť na to, ako nájsť lacné letenky na Kubu rýchlo a jednoducho.

Letenka na Kubu za 370 €

Predtým, ako vôbec začnem aktívne hľadať letenku, musím si stanoviť cenový strop, Nemusím, ale dosť to pomáha pri rozhodovaní. Ak by som šiel na Kubu túto zimu, môj cenový strop by bol okolo 370 € za spiatočnú letenku. To je suma, za ktorú je možné nájsť akciové letenky pre túto sezónu. Váš strop môže byť, samozrejme, iný. Rozhodujem sa potom nasledovne:

  • výrazne menej ako 370 € – pravdepodobne sa jedná o chybovú tarifu, prípadne ultra last minute. Najskôr zvážim praktické veci, ako napr. či si stíham vybaviť víza, dohodnúť dovolenku a podobne, pretože v opačnom prípade to môžu byť vyhodené peniaze. Ak sa jedná o chybovú tarifu, počkám pár dní na bookovanie ubytovania či transferov, pretože letenka môže byť neskôr vystornovaná!
  • menej ako 370 € – ak mi vyhovuje termín, letenky kupujem hneď
  • 370 € až 410 € – 10 percent k cenovému stropu je stále akceptovateľných. Závisí na vás, či to chcete risknúť a počkať si na ešte lepšiu akciu, no je tu riziko, že lepšia akcia už nebude. Navyše, stojí tých 40 € za ten stres?
  • viac ako 410 € – kašlem na to, hľadám ďalej. Alebo pôjdem inde.
Kuba, Santa Klára, letenky na kubu
Kuba, Santa Klára

Kde začať hľadať letenky?

Zlaté pravidlo lowcost cestovateľov je, že letenky sú najlacnejšie 6-8 týždňov pred odletom. V tomto termíne letenku kúpite, ale hľadať ju odporúčam určite skôr, aspoň 3 mesiace pred plánovaným odletom. Ak sa chystáte do destinácie, ktorej popularita rastie (a takou Kuba určite je), je možné, že 6 týždňov pred odletom už budú ceny rásť. Druhý aspekt je ten, že možno natrafíte na super lacnú letenku v skoršom termíne. Samozrejme, všetko závisí od vašej časovej flexibility.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

1. Lovci leteniek

Predstavte si, že existujú ľudia, ktorí lacné letenky nájdu za vás! Super, nie? Hovorme im lovci leteniek. Tieto dobré duše prevádzkujú weby, prípadne Facebook stránky, kde pravidelne zverejňujú akciové letenky nielen na Kubu.

Tour de svet - lacné cestovanie, lovci leteniek
Tour de svet – lacné cestovanie

Weby lovcov leteniek väčšinou umožňujú nastaviť si strážneho psa, ktorý vás mailom upozorní na novú akciu vyhovujúcu vašim kritériám. Takýchto webov je viacero, ale medzi moje najobľúbenejšie patria:

Bez pochýb najlepšia cestovateľská stránka na Facebooku je Tour de svet – lacné cestovanie od Martina Hanzela. Facebook síce umožňuje nastaviť si len všeobecné upozornenia na novinky stránok (teda nie na konkrétnu destináciu), ale keďže priemerný Slovák si zapne Facebook 17x denne, určite vám žiadna akcia na letenku na Kubu neujde. Ak vám z nejakého dôvodu Martinova stránka nestačí, pozrite si tento zoznam Facebook stránok s lacnými letenkami.

2. Vyhľadávače leteniek

Ak ste limitovaní termínom dovolenky, bude lepšie použiť vyhľadávače leteniek. Musíte však rátať s tým, že cena bude zákonite vyššia. Pri vyhľadávaní skúste zvoliť okolité letiská a aspoň takto sa pokúsiť zraziť cenu čo najnižšie.

  • www.skyscanner.net – väčšinou hľadám letenky na Skyscanner.net a zatiaľ ma tento vyhľadávač nikdy nesklamal
  • www.mapaleteniek.sk – zaujímavý počin od SuperLetušky, určite odporúčam vyskúšať
lacné letenky - vyhľadávač MapaLeteniek.sk, Kuba
MapaLeteniek.sk – interaktívny vyhľadávač leteniek

OK, našiel som letenku. Ako ju kúpiť?

Cena leteniek sa dynamicky mení v závislosti od času, predajcu či dokonca IP adresy vášho počítača. O morálnosti minimálne toho posledného bodu môžeme polemizovať, ale stále je tu možnosť ako aj v poslednej fáze nákupu leteniek ušetriť. V prvom rade je absolútne nevyhnutné pred kúpou premazať cache pamäť prehliadača, prípadne použiť inkognito mód (Shift + Ctrl + N).

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Následne si otvoríte priamo web prepravcu, kde daný let vyhľadáte. Letenka je zvyčajne lacnejšia na webe prepravcu, aj keď už sa mi, paradoxne, podarilo kúpiť lacnejšiu letenku aj cez vyhľadávač.

Verím, že vám tento jednoduchý návod pomôže ušetriť pri kúpe letenky a vy si tak Kubu o to viac užijete!4.7/5 - (4 votes)