Minule som na Facebooku čítal celkom plodnú a vášnivú diskusiu, ktorú vyprovokoval článok TV Markíza o tom, že až polovica Slovákov si nemôže dovoliť zahraničnú dovolenku. Je to celkom paradox, pretože nikdy v histórii Slovenska sa Slovákom nežilo lepšie ako dnes. Otvorené možnosti, cestovania, rýchlejší hospodársky rast ako stredomorské krajiny a dostupnosť nízkonákladových aeroliniek urobili z cestovania za teplom úplnú samozrejmosť.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Rozhodol som sa vyvrátiť 4 najväčšie mýty, ktoré sú s cestovaním spojené.

lowcost cestovanie s Ryanair - lacné letenky, Sardínia, letecký pohľad
Výhľad z lietadla na Sardíniu

Mýtus č. 1: Letecká doprava a lowcost cestovanie nejdú dokopy

Tento rok som absolvoval zatiaľ 10 letov. Najdlhší a najdrahší bol let na Island, ale aj napriek tomu sa po spriemerovaní cien leteniek dostaneme na sumu 21 € za jeden let. Za 21 € si môžete kúpiť lístok na vlak z Bratislavy do Košíc alebo napríklad aj letenku z Bratislavy do španielskej Malagy.

Nízkonákladové aerolinky sa predbiehajú v tom, ktorá príde s lepšou akciou a vy si tak bez problémov môžete zaletieť na Malorku za 9,90 €, do Macedónska za 4,90 € alebo napríklad aj do Dubrovníka za neuveriteľný 1 cent! Že neviete ako ich hľadať? Vyskúšajte vyhľadávač lacných leteniek na mojom webe. Alebo si vyberte z najlacnejších leteniek v roku 2020:

lowcost cestovanie do Chorvátska - Hvar, Sučuraj - maják na ostrove
Maják na Hvare v Chorvátsku

Mýtus č. 2: Dovolenka pri mori je drahšia ako na Slovensku

Množstvo krajín okolo Stredozemného mora zaostáva za Slovenskom v ekonomickej oblasti. Pre nás to znamená, že tovar a služby sú lacnejšie ako doma. Rozdiel bude ešte markantnejší ak sa vyhnete preexponovaným turistickým oblastiam, prípadne termínu na prelome júla a augusta. Rovnako ako v J&Tatrách.

Saranda, Albánsko - apartmán pri mori cez Airbnb za pár €, lowcost cestovanie s Airbnb
Krásny apartmán s výhľadom na more sa dá v Albánsku nájsť cez Airbnb už od 20 € za noc.

Mýtus č. 3: Nemôžem si dovoliť hotel

Tak to sme dvaja. Hotel však nie je jediná možnosť ubytovania v zahraničí. Výbornou alternatívou je ubytovanie na súkromí cez Airbnb, prípadne priamo cez Google My Business záznamy na Google Maps. Napríklad na Kube prakticky iná možnosť ako ubytovanie na súkromí v Casa particular ani nie je a tieto súkromné ubytovania používajú bez problémov úplne všetci.

Malá pomôcka, podľa ktorej si nastavíte myslenie na lowcost cestovanie:

Vypočítate si, koľko vás stojí bývanie na Slovensku (hypotéka, resp. podnájom + energie / 30) a túto čiastku si zvolíte sa referenčnú pri hľadaní ubytovania. V mojom prípade je to 16 €, čiže ak nájdem ubytovanie za menej, môžem si gratulovať. Noc za 30 € je ale už luxus, ktorý by som si nemal dovoliť.

Samozrejme, podľa tohto vzorca nebudete bývať v 5* all inclusive hoteli, ale, povedzme si narovinu, kto z nás býva v 5* byte?

ZÍSKAJTE 50 € Booking - logo, 10 % discount, lowcost cestovanie Založte si účet na Airbnb cez tento odkaz a získate 50 € kredit na prvú rezerváciu!

Kuba ubytovanie v casa particular
Obed na Kube v Casa particular stojí okolo 10 €. Toto je porcia pre jednu osobu.

Mýtus č. 4: Stravovať sa musíte aj doma

Ako vidíte, cestovať k moru a dokonca letecky môže dnes drvivá väčšina Slovákov. Ak som vás ani napriek mojim lowcostovým zásadám nepresvedčil, stále môžete poňať vašu najbližšiu dovolenku naozaj punkovo, absolútne bez nákladov, tak ako som to urobil ja pri mojej ostatnej ceste do Chorvátska. Dovolenku pri mori za 2 centy si môže dovoliť naozaj úplne každý, tu už výnimky neexistujú!

5/5 - (6 votes)