Ak cestujete na Kubu na vlastnú päsť, nevyhnete sa návšteve kubánskej ambasády v Bratislave. Vybaviť víza na Kubu, alebo tzv. turistickú kartu (tarjeta del turista), je zážitok a dobrodružstvo v jednom. S týmto návodom sa však nemáte čoho báť!

1. Pripravte si všetky potrebné materiály

Aby ste návštevu veľvyslanectva nemuseli absolvovať 3x, pripravte si nasledovné dokumenty. Nie je nevyhnutné, aby sa na veľvyslanectvo dostavili všetci žiadatelia, žiadosť o turistickú kartu vie podať aj ich zástupca, ale potrebuje pas a ostatné dokumenty podľa nasledovného zoznamu:

  • cestovný pas – musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Kuby
  • letenky na Kubu (mám pre vás tip ako kúpiť letenky na Kubu čo najlacnejšie)
  • cestovné poistenie – musí byť uzatvorené na celú dĺžku pobytu
  • potvrdenie o rezervácii ubytovania aspoň na prvú noc, stačí aj e-mailová komunikácia s domácimi
  • 22 € v hotovosti, pripravte si presnú sumu
  • vytlačenú a vyplnenú žiadosť o vízum na Kubu
  • fotografiu pasového formátu – možno ju nebudete potrebovať, ale pre istotu si ju pripravte tiež

TIP: ubytovanie na prvú noc

Nájsť ubytovanie na Kube je naozaj jednoduché – pekné a lacné ubytovanie si vás nájde samé. Aby ste mohli požiadať o víza, potrebujete mať dopredu vybavenú aspoň prvú noc. Vhodné je rezervovať si ubytovanie napríklad cez Booking, kde priamo vidíte aj finálnu cenu. Vybral som pre vás lokality blízko letísk, kde nie sú ceny tak premrštené ako v prípade preexponovaných lokalít vo Varadere.

Ak letíte do Varadera

Booking.com

Ak letíte do Havany

Booking.com

2. Podajte žiadosť o vízum na kubánskom veľvyslanectve

Kubánske veľvyslanectvo nájdete na adrese Somolického 1/A, 811 05, Bratislava. Jedná sa o zastrčenú uličku pod Slavínom, ale okachličkovaná budova je neprehliadnuteľná. Vchod pre žiadateľov o vízum je za garážami, sú to dvere s bielymi mrežami a zvončekom.

Úradné hodiny na veľvyslanectve sú v utorok až štvrtok od 9:00 do 12:00 hod.

Ak sa pred budovou stretnete s inými cestovateľmi, počkajte, kým na vás príde rad. Stránky sa totiž vybavujú hneď za dverami na pultíku nad radiátorom, vždy po jednom. Snažte sa byť na zamestnankyňu milí a bude milá aj ona na vás, pretože v žiadosti o vízum ste určite urobili niekoľko chýb. Odporúčam v kolónke zamestnanie neuvádzať žiadne sofistikované pracovné pozície, ako napr. WEB developer, UX dizajnér a pod., lebo podľa pracovníčky ambasády, takéto pozície neexistujú.

Po úspešnom vyplnení formulára a kontrole dokumentov vám pracovníčka veľvyslanectva dá termín, kedy sa dostavíte pre turistickú kartu, štandardne je to 1 až 2 týždne.

Víza na Kubu -slovenský pas, pečiatka z Kuby
Turistická karta je nevyhnutné pre návštevu Kuby

3. Máte víza na Kubu. Čo ďalej s turistickou kartou?

Pri druhej návšteve Vám pracovníčka už len vydá samotné víza na Kubu, t.j. turistickú kartu spolu s brožúrkou o Kube a zaželá vám príjemný pobyt.

Dôležité je turistickú kartu nestratiť a nezabudnúť si ju. Budú vám ju kontrolovať na letisku pred nástupom do lietadla.

Turistická karta sa skladá z dvoch identických častí. Prvú vám po prílete odoberú, druhá vám ostáva po dobu celého pobytu na Kube. Pred odletom z Kuby odovzdáte aj druhú polovicu turistickej karty.

Inšpirácia: pozrite si najkrajšie pláže na Kube

5/5 - (10 votes)