- Deň 1: (SK) – Maribor
- Deň 2: Maribor – Bled
- Deň 3: Bled – Bohinj – Bled
- Deň 4: Bled – Terst
- Deň 5: Terst – Koper – Piran – Umag
- Deň 6: Koper – Ljubljana
- Deň 7: Ljubljana – (SK)
- Trasa roadtripu okolo Slovinska
Vysoké hory, krásna príroda, jaskyne, historické mestá, kúpele, lyžiarske strediská, vinice s vínnymi pivničkami, majestátne hrady a zámky, skromní ľudia a… more. Nebyť toho posledného, veľmi ľahko by ste mohli nadobudnúť dojem, že vymenovávam turistické atrakcie na Slovensku.
Cieľom môjho prvého ozajstného roadtripu sa v roku 2012 stalo Slovinsko. A o tom, že to bola láska na prvý pohľad svedčí aj fakt, že do Slovinska sa odvtedy pravidelne vraciam. V tomto článku vám ukážem, čo sa dá v Slovinsku zažiť a navštíviť za týždeň.
Deň 1: (SK) – Maribor
Na všetkých mojich roadtripoch sa zo zásady vyhýbam diaľniciam. Motkať sa 5 hodín z Bratislavy do Mariboru po okresných cestách možno príde niekomu ako čo-si-sa-s-koňom-zrazil nápad, ale ak dáte na moje slová, uvidíte Neziderské jazero, maďarskú pustu, alebo napríklad aj krásne kúpeľné mestečko Bad Radkersburg.
Maribor je druhé najväčšie mesto v Slovinsku, no na samotné centrum mesta vám stačí pár hodín. V čase mojej návštevy, v roku 2012, bol Maribor Európskym hlavným mestom kultúry a bolo to cítiť na každom rohu. Okrem mestského hradu ahistorického centra určite stojí za návštevu miestny lesopark s kalváriou. Zhora je krásny výhľad na celé mesto a na blízke pohorie s príznačným názvom Pohorje, kde sa konajú aj kolá svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.
Najväčšou turistickou atrakciou je však stará trta. Nie, nie je to to, čo si myslíte. Je to 450-ročný koreň vínnej révy s dvoma 15 metrov dlhými ramenami, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Starú trtu nájdete na námestíčku pri brehu rieky Dráva. V okolí je množstvo krásnych kaviarní a reštaurácií, ktoré určite stoja za návštevu.
Deň 2: Maribor – Bled
Ak máte radi hory a horské prechody, druhý deň č. 2 sa vám bude určite páčiť – samozrejme za predpokladu, že nepôjdete po diaľnici, ale dáte si to naprieč Julskými Alpami. Pohorje môžete obísť z dvoch strán, my sme si zvolili južnú trasu cez Velenje, nad ktorým sa vypína Velenjský hrad. V meste Velenje má svoje sídlo aj známa značka elektrospotrebičov, firma Gorenje.
Za mestom sa cesta začína pomaly dvíhať. Čím viac sa budete približovať k rakúskym hraniciam, tým väčšmi budú mať horské dedinky alpský charakter – ovce, muškáty na oknách, úhľadné trávniky. Pred stúpaním na Pavličevo sedlo sa môžete previezť epicky krásnou Logarskou dolinou, kde nadobudnete pocit, že ste niekde v Tirolsku.
Ďalším skvostom na trase je už spomínané Pavličevo sedlo. Na relatívne krátkom úseku na rakúskej strane vystúpate až do nadmorskej výšky 1338 m.n.m., rovnako strmý je aj zjazd. Za každou zákrutou vás čaká dychberúci výhľad na končiare a doliny Julských Álp. Horský prechod je obľúbeným cieľom cyklistov aj motorkárov, takže v zákrutách pozor.
Posledný úsek cesty sme šli v podhorí Álp, súbežne s diaľnicou. Za návštevu stoja mestá Tržič aj Radovljica, kde môžete vyskúšať miestnu špecialitu, krémeš. Mimochodom, ak by ste si cestu medzi Mariborom a Bledom chceli predsa len skrátiť po diaľnici, zastavte sa v dedinke Trojane a vyskúšajte inú miestnu špecialitu, trojanksi krofi – obrovskú čučoriedkovú alebo marhuľovú šišku.
Deň 3: Bled – Bohinj – Bled
Tretí deň odporúčam stráviť v okolí Bledu. Ak ste aj nikdy o Slovinsku nepočuli, určite ste videli jazero s kostolom uprostred. Bled nikdy neomrzí. V lete môžete preplávať na ostrov, alebo si požičať čln, v zime sa tu zas dá korčuľovať. Mimochodom, vedeli ste, že kvôli ochrane vody tu nie sú dovolené motorové člny?
Ďalším krásnym jazerom je jazero Bohinj, nachádzajúce sa na konci doliny pod úpätím hôr. Voda je tu ešte priezračnejšia ako v Blede, ale aj o dosť chladnejšia. Keď už budete v Starej Fužine pri Bohinjskom jazere, odporúčam prejsť sa údolím rieky Mostnica. Je to nenáročná turistika, ktorú zvládnete aj s deťmi. Dokonca tu uvidíte slona! Síce kamenného, ale je tam, malý slonček.
Ďalšík krásnym miestom, ktorý v tejto oblasti stojí za návštevu, je kaplnka Sveti Peter nad dedinkou Begunje. Uvidíte odtiaľ celý masív centrálnych Julských Álp aj s ich dominantou – 2864 metrov vysokým Triglavom.
Deň 4: Bled – Terst
Štvrtý deň sa môže javiť ako nudný tranzitný deň, opak je však pravdou. Hneď za Kranjskou Gorou začína stúpanie na najznámejší slovinský horský prechod Vršič. Po strmej a úzkej ceste sa cez 24 ostrých zátačiek s mačacími hlavami vyštveráte do nadmorskej výšky 1611 m.n.m. Cestou budete míňať kaplnku ako z rozprávky. Stelesňuje však smutný príbeh – v roku 1916 tu lavína zasypala zajatecký tábor plný ruských vojakov, ktorí tento horský prechod stavali. 300 z nich sa k svojim rodinám už nikdy nevrátili.
Vršič a vlastne celý masív Triglavu sa dnes dá pohodlne obísť po diaľnici, takže na tejto vyhliadkovej trase stretnete poväčšine rovnako naladených autoturistov, cyklistov a motorkárov. Na vrchole si môžete pochutnať v typickej slovinskej reštaurácii a pokochať sa pohľadom do alpských dolín. A potom vás 26 zákrut dovedie k ďalšej šmakocinke dňa – ňou nie je nič menšie ako rieka Soča.
Trasa vedie údolím rieky Soča v dĺžke skoro 100 km. Soču uvidíte ako horskú bystrinku aj ako mohutnú rieku, no v každom úseku vám bude vyrážať dych. My sme cestou stáli možno 20x, keďže pomaly za každou druhou zákrutou vyčarovala Soča nejakú dychberúcu scenériu, ktorá bola častokrát dotváraná vratkými lanovými mostami. Ak máte radi rafting, určite si na Soču vyhraďte viac času.
To sme sa už ale pomaly blížili k talianskym hraniciam a krajina zrazu začala naberať stredomorský ráz. Vysoké štíhle cyprusy či všadeprítomné olivovníky a figovníky napovedali, že more je blízko. Čistota mora vás zrejme neohúri, ale na okúpanie po celodennom cestovaní v aute to bohate stačí. Program na večer vám vymyslí samotný Terst – stavil by som sa, že to bude talianska pizza, víno a prechádzka pri západe slnka so zmrzlinou v ruke.
Deň 5: Terst – Koper – Piran – Umag
Po náročnom tranzitnom dni dobre padne oddych pri Jadrane. A že tých možností bude neúrekom. Ale pekne po poriadku.
Prvou zastávkou je Koper. Koper je jedným z mála slovinských miest na pobreží a zároveň najvýznamnejším prístavom krajiny. Prístav vás asi zaujímať nebude, ale nájdete tu aj menšie historické centrum, ktorého dominantou je Pretoriánsky palác z 15. storočia postavený v benátskom gotickom štýle. Navštíviť môžete aj krásne upravenú mestskú pláž.
Ďalším mestom na pobreží je neďaleká Izola. Izola má typický taliansky charakter a nie je to len zdanie – v minulých dobách tu žili práve Benátčania, ktorí sa na Izole podpísali okrem iného aj architektúrou. Dnes je to moderné letovisko, podobne ako neďaleký Portorož, s množstvom hotelov, nočných klubov i kasín. Slovinsko má veru čo ponúknuť aj v tomto smere.
Perlou slovinského pobrežia je však mesto Piran. Toto mestečko s nádychom Talianska (aké nečakané) ponúka všetko, čo si od prímorského mestečka na jadrane môžete priať – vynikajúce reštaurácie a kaviarne, úzke historické uličky, múzeá, niekoľko kostolov a, samozrejme, mestské autentické pláže. Do centra Piranu sa dostanete pešo z neďalekého plateného parkoviska.
My sme na našej ceste po pobreží zavítali aj do neďalekého Chorvátska. Pláže v severnom Chorvátsku nie sú až také preľudnené ako tie slovinské. Ak si na objavovanie 43 km dlhého slovinského pobrežia požičiate bicykel, určite objavíte nejakú tú pláž, kde budete sami.
Deň 6: Koper – Ljubljana
Šiesty deň bude opäť výnimočný. Zažijete Slovinsko, ktoré vám asi najviac bude pripomínať Slovensku. Prvú zastávku si odporúčam spraviť len pár kilometrov od pobrežia dedinka Lipica. Ako názov napovedá, práve tu vyšľachtili známych bielych lipicanov – pôvabné plemeno koní, ktoré je vysoko cenené po celom svete. Nájdete tu nádherný historický žrebčín i múzeum kočov.
Ďalšou, rovnakou zaujímavou zastávkou je jaskyňa Postojna. Ak by som mal vybrať jedno slovo, ktorým túto jaskyňu opíšem, tak by to bolo slovo obrovská. Je to jediná jaskyňa na svete kde premáva dvojkoľajová železnica. Teda vlastne je to turistický vláčik, ale to na veci nič nemení. Je tu obrovská koncertná sála a dokonca priamo v jaskyni je pošta s vlastným PSČ. Opäť jediná svojho druhu na svete. Mimochodom, jaskyňa bola elektrifikovaná skôr ako Ljubljana, konkrétne za čias Rakúsko-uhorskej monarchie, v roku 1872.
Neďaleko jaskyne objavíte ďalší slovinský skvost, zámok Predjama. Zámok bol postavený v 12. storočí v skalnom otvore nad priepasťou a dnes je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší jaskynní hrad na svete. Hrad slúžil ako letné sídlo niekoľkých šľachtických rodov a dnes tu sídli múzeum.
Cieľom šiesteho dňa je hlavné mesto Slovinska, Ljubljana. Ak si myslíte, že vás po dnešnom dni už nič neprekvapí, ste na veľkom omyle. Ljubljana si stále drží punc provinčného mestečka, takže ak čakáte uponáhľané veľkomesto, zrejme budete milo prekvapený opakom. Dominantou mesta je hrad, z ktorého poľahky uvidíte vrcholky Álp. Mne osobne však najviac učaroval historický trojmost ponad rieku Ljubljanica. Ak budete mať na Ljubljanu viac času, môžete si urobiť prechádzku po parku (a lesoparku) Tivoli, ktorý je len na skok od historického jadra mesta.
Deň 7: Ljubljana – (SK)
Poslednými dvoma zastávkami na našom slovinskom roadtripe boli mestá Celje a Ptuj. Do Celje sa dostanete pohodlne po diaľnici, my sme si však vybrali alternatívnu trasu pozdĺž rieky Sáva. Spoznáte tak úplne iné Slovinsko, aké ste videli doposiaľ. Majestátne Alpy postupne vystriedajú roviny a pahorky pokryté viničom. Miestne lokálky či cyklotrasy sú vhodné aj na nenáročnú cykloturistiku.
Mesto Celje je po Ljubljane a Maribore tretím najväčším mestom v Slovinsku. Jeho dominantou je mestský hrad, z ktorého krásne vidieť okolie. Ptuj je o niečo menší a najkrajší výhľad na mesto je taktiež z miestneho hradu. Akurát zastavenia na obed. Ak by ste v tejto oblasti predsa len chceli prespať a roadtrip si predĺžiť, odporučil by som radšej kúpeľné mesto Rogaška Slatina. A potom už plný zážitkov domov na Slovensko!