V tomto texte sa bude písať o alkohole. Ak máte menej ako 18 rokov, odíďte! Díky.
Blahodárne účinky alkoholu pozná ľudstvo od nepamäti. Alkohol, tá metla ľudstva, ktorá otvára srdcia a rozväzuje jazyky. Je priam neuveriteľné, ako sa ľudská vynaliezavosť pretavila do tisícok druhov alkoholu, ktoré dnes s takou obľubou pijeme na cestách po svete.
Portské v Porte
Portugalské Porto je skutočne opojné. To mesto musíte zažiť. Ja som tam bol tri dni, býval som u couchsurferov – Slovákov, takže ich byt ani zďaleka netrpel nedostatočnými zásobami alkoholu. Alkohol tu má, prirodzene, formu vína. Vlastne vás ani nenapadne piť v Porte niečo iné.
Hrozno na portské víno sa pestuje pozdĺž rieky Douro, ktorá sa práve v Porte vlieva do Atlantického oceánu. Portské víno je vlastne mix vína a hroznového destilátu. Výsledný nápoj má tak oveľa vyšší podiel alkoholu ako bežné vína.
Vinho do Porto je sladké dezertné víno, ktoré sa neodporúča piť vo veľkých množstvách. Pri chladnom večernom vánku Atlantiku s výhľadom na most kráľa Luisa I. sa to však ťažko dodržiava.
Slovinsko – moč Petra Klepca a iné moče
Slovinčina je strašne smiešny jazyk. Kozarec je pohár, copaty sú papuče a moč Petra Klepca je niečo ako naša medovina. Petrov moč tam predávajú na každom rohu. Môžete prekypovať inteligenciou (tak ako ja (sarkazmom)), no garantujem vám, že na moči Petra Klepca sa budete smiať vždy, keď ho uvidíte. Akokoľvek detinské to je.
Inak moč znamená moc, resp. sila a Peter Klepec je podľa legendy malý chlapec, pastier kôz, ktorý vraj pomáha každému, kto ho o pomoc požiada.
Okrem moču majú v Slovinsku aj dve značky piva – Laško a Union. Skúste sa nejakého Slovinca opýtať, ktoré z nich má radšej. Stavím sa, že vám povie Plzeň. A jedným dychom aj to, ako sa slovinské pivo vyrába.
Viem, že horíte nedočkavosťou, takže postup je nasledovný:
- vypijete veľkú Plzeň
- vycikáte sa, čím vznikne Laško
- vypijete vycikanú Plzeň (teraz už Laško)
- vycikáte sa, čím vznikne Union
Ale aby sme Slovincom nekrivdili, Union robí veľmi dobré radlery, určite odporúčam. Keď už budete kupovať tú Plzeň…
Ouzo – cyperská pelendrekovica
Ako už nadpis predpovedá, cyperský alkohol nie je niečo, čo by vám mohlo chutiť. Ouzo je proste krok vedľa, zblúdenie veľkého ducha alkoholu, chyba v Matrixe.
Pre tých, ktorí ouzo ešte neochutnali, je to liehovina z anízu a badiánu, pôvodne pochádzajúca z Grécka. Chutí to proste ako pelendrek.
Neviem, čo nás to napadlo, ale na odporúčanie nášho Airbnb hostiteľa sme nabehli do neďalekej večierky v širšom centre Nikózie a kúpili 7-decku ouza.
Boli sme síce štyria, ale na Nikóziu nemáme dobré spomienky. A ani publikovateľné fotky. Ouzo nad nami vyhralo. Kontumačne 4:0.
Írske tekuté pochúťky
Írska alkoholová scéna je, narozdiel od Cypru, plná skvelých chutí a vôní. Z Írska pochádzajú moje dve obľúbené značky whisky – Jameson a Tullamore.
Poviete si, že však tie sa dajú kúpiť aj u nás, na Slovensku, že kvôli whisky sa neoplatí trepať do Írska. Nie je to celkom tak. Íri nám, žiaľ, k svojim whisky nepribaľujú typickú atmosféru irish pubov.
Keď budete v Dubline, navštívte Temple Bar a dajte si tam jedného Jamesona alebo veľký Guinness. Ani neviete ako a už budete s domácimi trsať na parkete a vyspevovať pritom „Drunken sailor“ na plné hrdlo.
Možno ešte viac ako Temple Bar sa mi páčili krčmičky v Galway, kam nás zobrala naša „Galway girl“, couchsurferka Martina. Provinčné mestečko bičované Atlantikom nestráca nič zo svojej írskej krčmovej autenticity. Myslím, že sa vám tam bude dobre piť. Triezvo odporúčam.
Island – keď ti je dobrá aj pivová voda
Alkohol na Islande je neskutočne drahý. Fľaša Captain Morgan tam stála vyše 70 eur, malá plechovka piva šla po 3 – 4 eurá.
Pre Slovákov a Čechov tam však majú niečo, čo sme nazvali „pivová voda“. Veľa alkoholu v tom síce nebolo, ale vypiť sa to dalo. Narozdiel od ich zapáchajúcej vody z vodovodu.
Samozrejme aj Islanďania majú svoj typický alkohol. Známy je islandský gin a vodka Reyka. Keď ju uvidíte v duty free shope, určite si ju kúpte. A mohli by ste mi niekto jednu fľašu doniesť, ja som si ju, žiaľ, kúpiť nestihol.
Vo všetkých severských krajinách je alkohol dostupný len v špeciálnych obchodoch s alkoholom. Neviem, či táto „prohibícia“ je príčinou alebo následkom vysokej životnej úrovne, no jedno viem iste. Vypic a žic je jednoduchšie na Slovensku.