S koncom roka prichádza aj čas bilancovania. Ak by som mal pre rok 2018 vymyslieť nejaký prívlastok, tak by to bol určite rok cestovania. A keďže sa vo mne nezaprie duša analytika, rozhodol som sa pozrieť sa na moje tripy z roviny čísel.

7 dovoleniek za rok

Začiatkom roka som zaspal na vavrínoch. Popravde som ani nemal čas pozerať letenky a moje jediné chvíle voľna boli 2-dňové lyžovačky v Tatrách, ktoré však do dovoleniek nerátam. Rysoval sa jedine Island, no ani na ten som nemal spolucestovateľov.

Všetko sa zmenilo v máji, kedy som v rýchlom slede precestoval Island a o pár dní na to aj Cyprus. V júli nasledoval bike trip cez Strážovské vrchy a Veľkú Fatru, v septembri 3 krátke letecké dovolenky v Miláne, Macedónsku a v Dubrovníku, aby som v novembri ukončil cestovateľský rok roadtripom po africkom Maroku. Spolu som na cestách strávil 42 dní.

dovolenka 2018, Island, Cyprus, Slovensko, Macedónsko, Miláno, Dubrovník, Maroko - infografika

Dávam do pozornosti najmä fakt, že z celých 42 dní na cestách som minul len 21 dní dovolenky, t.j. presnú polovicu! Pri správnom timingu, kedy využívate predĺžené víkendy, je možné precestovať naozaj kus sveta aj popri práci na plný úväzok.

Čo ma to všetko stálo?

Keďže som zástanca lowcost cestovania, týchto 7 dovoleniek bolo v súčte lacnejších ako jeden organizovaný trip napríklad po Islande. Moje náklady na letenky, autopožičovne, ubytovanie, stravu a suveníry činili spolu 1746,11 €. Extrémom bola 2-centová dovolenka v Dubrovníku.

lowcost dovolenka Island, Cyprus, Slovensko, Macedónsko, Miláno, Dubrovník, Maroko - infografika

Tu to začína byť zaujímavé! To, či je dovolenka drahá alebo lacná vyhodnocujem podľa príjmu, ktorý mi vygeneruje status dovolenky u svojho zamestnávateľa. Za referenčnú hodnotu môžete považovať aj fix pre vás ideálnych nákladov na jeden deň dovolenky, prípadne priemerný denný príjem u živnostníkov (v tomto prípade by to bol ušlý zisk).

Z priloženého grafu by som dal do pozornosti nasledovné:

  • Island je drahý a kto tvrdí opak, klame.
  • Na Cypre som sa „rozšoupnul“ s nákladmi na stravu, zábavu a alkohol, ktoré sú porovnateľné s oveľa drahším Islandom. Súvisí to s tým, že Cyprus sme poňali ako párty dovolenku.
  • Slovensko je lacné a kto tvrdí opak, klame.
  • Ak si myslíte, že Slovensko je lacné, tak potom Macedónsko je raj na Zemi!
  • 2-centové letenky vám brutálne znížia náklady na dopravu, čo jasne vidieť v prípade Milána a Dubrovníka.
  • Strava v Maroku je o polovicu lacnejšia ako na Cypre, s nákladmi na ubytovanie je to opačne.

Moji spolucestovatelia

Neviem si predstaviť ísť na Island, do Maroka či na Cyprus sám. Dobrá partia je základ každého tripu a musím povedať, že som mal šťastie na fakt dobrých spolucestovateľov.

cestovanie Island, Cyprus, Slovensko, Macedónsko, Miláno, Dubrovník, Maroko - cestovateľ, infografika

Je obdivuhodné, že Aďa zvládla so mnou existovať celé 3 týždne. Betka zas absolvovala so mnou až 3 dovolenky, za čo jej tiež patrí uznanie. Musím povedať, že každá partia, s ktorou som cestoval bola super – aj keď každá iným spôsobom.

Ktoré nízkonákladové aerolinky ma tento rok viezli

Aerolinky sa tento rok predbiehali v ponuke lacných leteniek. Všetkých prešťal nový Vueling s akciou na centové letenky, ale povedzme si na rovinu, let dlhý 1000 km za cenu nižšiu ako taxík na letisko tiež nie je na zahodenie.

Ryanair, Wizz air, Vueling, nízkonákladové letecké spoločnosti - infografika

Tento rok som absolvoval 13 letov a nalietal 17 tisíc kilometrov. Všetky letenky dokopy stáli okolo 280 €. Na jednej strane je super, že Európa, severná Afrika a Blízky východ sú vďaka nízkonákladovkám dostupné každému, trápiť by nás však mala uhlíková stopa, ktorú zbytočnými letmi vytvárame. Áno, zbytočnými. Párkrát som totiž aj ja letel len z dôvodu lacných leteniek. Budúci rok sa skúsim krotiť.

Zhrnutie

Island vlajka, Iceland flag

Island: najfotogenickejšia krajina

6.5. – 16.5.2018 | Aďa, Paťka, Tony

Island je bez pochyby jedna z najkrajších krajín na svete. Paradoxne, jej súčasná podoba je aj výsledkom nezodpovedného prístupu človeka k prírode. Islanďania sú na svoju prírodu hrdí a do jej ochrany investujú nemálo finančných prostriedkov, no na druhej strane, lacné letenky lákajú milióny ľudí, aby si prišli túto krehkú krásu pozrieť.

Cyprus vlajka, Cyprus flag

Cyprus: párty dovolenka

26.5. – 2.6.2018 | Betka, Rasťo, Lucka

Po dvoch tisícoch kilometrov naprieč nehostinným Islandom prišiel roadtrip po maličkom ostrove v Stredozemnom mori vhod. Poňali sme to ako rekreáciu s krátkymi presunmi a drinkami pri mori a to všetko mimo hlavnú sezónu. Ak neviete, kam na jar, Cyprus vás nesklame.

Slovensko vlajka, Slovakia flag

Slovensko: čo ťa nezabije, to ťa posilní

29.6. – 2.7.2018

Keď som plánoval tento letný cyklotrip, ani vo sne by ma nenapadlo, že okúsim najväčšiu zimu vo svojom živote. Som rád, že som na túto „dovolenku“ šiel sám, lebo ak by som šiel s niekým, asi by som prišiel o kamaráta. Popravde som za tento nápad nemal rád ani sám seba. Našťastie ďalšie dva dni mi to počasie plne vynahradilo a ja som si užil slovenskú divočinu v lesoch plných medveďov.

Taliansko vlajka, Italy flag

Miláno: luxus po taliansky

7.9. – 9.9.2018 | Betka

Miláno som bral ako program na vyplnenie víkendu. Nemal som veľké očakávania, ale musím povedať, že toto mesto má niečo do seba. Krokomer ukazoval na konci dňa brutálnych 50.000 krokov a v podstate by ich stačilo aj 35.000, ale my sme si chceli pozrieť aj milánske paneláky. No dobre, nechceli, ale pozreli sme si ich.

Macedónsko vlajka, Macedonia flag

Macedónsko: na vysokej nohe s prázdnou peňaženkou

15.9. – 18.9.2018 | Betka, Rasťo, Lucka

Macedónsku som sa rozhodol dať druhú šancu, keďže prvá skúsenosť pred piatimi rokmi bola zlá, zlá a ešte raz zlá. Veľmi si na 90-te roky nepamätám, ale nejak takto si ich predstavujem. Príjemný ľudia, pekná príroda a nízke ceny – čo viac si človek môže priať. Možno ešte mojich „cyperských“ spolucestovateľov, ak máte radi párty dovolenky.

Chorvátsko vlajka, Croatia flag

Dubrovník: najlacnejšia dovolenka

21.9. – 23.9.2018

Neviem, prečo mávam takéto sprosté nápady. Dovolenka za dva centy bola skvelým zážitkom, ale neodporúčam ju nikomu. Ak by ste si to predsa len chceli vyskúšať, nechoďte do Chorvátska, kde na každom kroku cítite tú nádhernú vôňu grilovanej ryby. Naopak Jadran je na konci septembra nádherný a bez turistov.

Maroko vlajka, Morroco flag

Maroko: kultúrny šok roka

11.11. – 20.11.2018 | Aďa, Martin, Mima

Navštívil som síce pár moslimských krajín na Balkáne, ale s Marokom sa to vôbec nedá porovnať. Európske pravidlá tu neplatia (a to ani na cestách, o čom sme sa, žiaľ, presvedčili osobne), a tak jedinou možnosťou je nechať sa unášať davom a atmosférou. Ktorá je napriek všetkému podmanivá a silná ako všade prítomné orientálne korenia či argánový olej.

4.8/5 - (5 votes)