7.6
  skóre

Plusy

  • jednoduchosť používania
  • prehľadná appka
  • možnosť zarábať s vlastným autom
  • ekologický aspekt

Mínusy

  • zatiaľ slabý výber áut
  • povinné poistenie auta
  • vyššie ceny v porovnaní s autopožičovňami v zahraničí
Jednoduchosť používania
9.0
Prehľadnosť aplikácie
9.3
Ceny
6.7
Ponuka automobilov
5.4

Zhodnotenie

So službou HoppyGo prišiel na Slovensko car sharing ako ho poznáme v západných krajinách a v Škandinávii. Zdieľanie automobilov je výbornou možnosťou pre ľudí, ktorí vlastné auto nepotrebujú, ale aj pre majiteľov, ktorí si takto vedia privyrobiť. Nemôžeme zabudnúť ani o ekologický aspekt car sharingu.

Nemusíte byť Greta Thunberg, aby ste uznali, že vlastniť auto je ekologický (a vlastne aj ekonomický) nezmysel. Shareovanie áut je síce na Slovensku pojem nepoznaný, ale práve služba HoppyGo sa snaží tento progresívny prístup k vlastníctvu a používaniu auta rozšíriť aj u nás. Ak teda využívate na svojich cestách po svete služby ubytovacieho portálu AirBnb, určite si veľmi ľahko zvyknete aj na novinku v oblasti zdieľanej ekonominky – službu HoppyGo, ktorá vám umožní požičať si auto priamo od majiteľa.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Čo je to HoppyGo?

HoppyGo je služba, ktorú na Slovensko prináša Škoda Auto Slovensko a poisťovňa Uniqua. Jedná sa o portál, kde môže majiteľ auta ponúknuť na krátkodobý či dlhodobý prenájom svojho štvorkolesového miláčika. Ak teda vlastníte auto, ale používate ho len cez víkendy, cez týždeň vám môže zarábať.

ZÍSKAJTE 20 € HoppyGo - logo, 20 eur kredit, lowcost cestovanie Založte si účet na HoppyGo cez tento odkaz a získate 20 € kredit na vašu prvú jazdu!

ZÍSKAJTE 20 € HoppyGo - logo, 20 eur kredit, lowcost cestovanie Založte si účet na HoppyGo cez tento odkaz a získate 20 € kredit na vašu prvú jazdu!

Ak, naopak, auto nevlastníte, ale z času na čas by sa vám hodilo na nejaký ten roadtrip po Slovensku, môžete si auto veľmi jednoducho prenajať. HoppyGo ponúka prehľadnú webovú aj mobilnú aplikáciu podobnú tej, ktorú poznáte z AirBnb. Akurát že si namiesto apartmánu prenajmete auto.

Funguje to prakticky ako autopožičovňa s tým rozdielom, že auto môže byť situované kdekoľvek, nielen vo veľkých mestách a na letiskách ako je to pri väčšine klasických autopožičovní. HoppyGo je služba, ktorá má potenciál fungovať aj na komunitnej úrovni, kedy bude čím ďalej tým viac obtiažne nájsť pre svoje auto parkovacie miesto. V zahraničí, napríklad v Holandsku či v severských krajinách takéto služby zdieľania áut fungujú pomerne bežne už dnes.

Aj vďaka tejto reklame môžete čítať www.marki.sk

Ako prebieha požičanie auta s HoppyGo?

V prvom rade je potrebné sa zaregistrovať, či už na webe www.hoppygo.com, alebo cez mobilnú aplikáciu (dostupné sú appky pre iOS aj Android). V procese registrácie vás appka vyzve k nahratiu občianskeho a vodičského preukazu. Následne si počkáte na overenie registrácie a môžete si zajednať vaše prvé auto cez HoppyGo!

ZÍSKAJTE 20 € HoppyGo - logo, 20 eur kredit, lowcost cestovanie Založte si účet na HoppyGo cez tento odkaz a získate 20 € kredit na vašu prvú jazdu!

Keď som si požičiaval auto pre svoj roadtrip po Slovensku, vyberal som z ponuky 6 automobilov v Košiciach. Bolo to mesiac po spustení služby, takže ponuka bola značne obmedzená. Dnes, po pár týždňoch, si v Košiciach môžete vyberať už z 15 áut, takže HoppyGo postupne získava na popularite. Ak zvažujete, že svoje auto zaregistrujete do systému, urobte tak čo najskôr – ľahko si nazbierate prvé (snáď pozitívne) referencie.

hoppy go opel insignia košice
HoppyGo požičanie auta car sharing opel insignia
hoppygo prevzatie auta opel

V ponuke môžete nájsť luxusné športové autá, elektromobily, dodávky, ale aj klasické rodinné combička, či malé mestské autá. Ja som si zvolil pohodlný dieslový Opel Insignia, pričom appka ma naozaj intuitívne previedla procesom rezervácie. Na platbu odporúčam použiť kreditnú kartu, keďže po potvrdení rezervácie majiteľom auta sa na karte zablokuje kaucia za výpožičku. Majiteľ reagoval naozaj promptne, prakticky hneď po rezervácii. Dohodli sme si miesto výpožičky a ja som sa už mohol tešiť na svoj roadtrip po Slovensku.

Poistenie auta v službe HoppyGo

Ako som spomínal vyššie, služba HoppyGo je pod patronátom poisťovne Uniqua. Každé auto, ktoré si cez HoppyGo požičiavate, je povinne poistené. Vybrať si môžete z dvoch úrovní poistenia – lacnejšie s vyššou kauciou a vyššou spoluúčasťou, alebo drahšie, ale zato s nižšou spoluúčasťou v prípade nehody.

  • Poistenie Štandard: spoluúčasť vo výške 10%, najmenej však 400 €
  • Poistenie Premium: spoluúčasť vo výške 5%, najmenej však 200 €
ZÍSKAJTE 20 € HoppyGo - logo, 20 eur kredit, lowcost cestovanie Založte si účet na HoppyGo cez tento odkaz a získate 20 € kredit na vašu prvú jazdu!

Lifehack zadarmo: pri akomkoľvek požičiavaní áut odporúčam uzavrieť si aj komerčné poistenie napríklad od www.icarhireinsurance.com, aby sa vám nestalo to, čo nám v Maroku.

Roadtrip po Slovensku

Náš trojdňový roadtrip začal v metropole východu, v Košiciach, odkiaľ sme sa cez Tatry vydali na západ, v prvý deň sme navštívili Vysoké Tatry a naordinovali si 16-kilometrovú turistiku cez Prosiecku a Kvačiansku dolinu.

Highlightom druhého dňa, ktorý začal v príjemnom penzióne Blesk v Ružomberku, bola Rajecká dolina. Navštívili sme kúpeľné mestečko Rajecké Teplice a urobili si dve menšie turistiky k Zbyňovskému budzogáňu a k Lietavskému hradu. Druhú noc sme strávili v Prievidzi.

ZÍSKAJTE 50 € Booking - logo, 10 % discount, lowcost cestovanie Založte si účet na Airbnb cez tento odkaz a získate 50 € kredit na prvú rezerváciu!

Nedeľa patrila Bojniciam, jednému z najkrajších miest na Slovensku. Zdržali sme sa tu o niečo dlhšie ako sme chceli, takže plán dať si turistiku v Slovenskom raji nevyšiel. Ale zato sme sa cestou zastavili pri Chramošskom viadukte a v Levoči.

Bol to pestrý predĺžený víkend. Narýchlo vyskladaná trasa známych miest nesklamala a roadtrip sme si s HoppyGo veľmi dobre užili.

Vrátenie auta

Vrátenie auta prebieha podobne ako jeho vyzdvihnutie. V aplikácii musí tentokrát nájomca pofotiť auto z každej strany, povinné sú aj 2 fotky interiéru a fotografia palubnej dosky. Nezabúdajte, že auto vraciate v takom stave, v akom ste si ho požičali! To znamená doplna natankované, umyté a povysávané.

ZÍSKAJTE 20 € HoppyGo - logo, 20 eur kredit, lowcost cestovanie Založte si účet na HoppyGo cez tento odkaz a získate 20 € kredit na vašu prvú jazdu!

Do 24 hodín po vrátení automobilu vám príde od HoppyGo prehľadné vyúčtovanie, ktoré sa bude skladať z 3 faktúr: faktúra za prenájom vozidla (kde môžu byť zaúčtované aj dodatočné náklady, napr. za kilometre nad rámec), potom faktúra za poistenie autafaktúra na províziu služby HoppyGo.

Záverečný sumár

Služba HoppyGo má na Slovensku potenciál rastu. Ide o vhodnú alternatívu k autopožičovniam, ktoré sú na Slovensku, v porovnaní napríklad s prímorskými krajinami, násobne drahšie. Princíp fungovania je podobný ako v prípade krátkodobých prenájmov ubytovania cez Airbnb – celé to funguje na referenciách, takže v princípe sa nie je čoho báť. Službu HoppyGo odporúčam všetkými desiatimi a sám ju budem rád využívať – či už ako nájomca alebo v budúcnosti aj ako prenajímateľ.

5/5 - (3 votes)